Всеки, посещавал Португалия, се е завръщал впечатлен както от забележителностите на тази изключително красива страна, така и от невероятната им кухня. Някои дори съвсем целенасочено си организират кулинарен туризъм, защото наистина храната там гали небцето.

Онова, което може би ще ви изненада, е друго. Португалската кухня е не само много вкусна, но също така здравословна. И има основателни причини това да бъде така. Неслучайно през 2015 г. парламентът установи Национален ден на португалската гастрономия, който се провежда всяка година в последната неделя на май и има за цел да популяризира значението на здравословната храна.

Как правителството се грижи за здравословното хранене

В Португалия вниманието към здравословната и балансирана диета е много високо и правителството винаги е поставяло здравословното хранене на първо място в своя дневен ред. Португалската асоциация за защита на потребителите (DECO) се фокусира върху проучване за степента на токсичност на някои продукти, като отскоро данъкът върху солта се прилага и за хляба.

Какво представлява този данък? Португалското правителство, за да обърне повече внимание на здравословното хранене на своите граждани, реши да приеме от 1 януари 2018 г. данък върху солта за някои храни, като солени закуски, чипс от царевични люспи, крекери и бисквити. Сега вече се следи и съдържанието на сол в хляба, за да бъде той максимално здравословен. Решението е взето за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания и като цяло е част от амбициозния правителствен проект за намаляване нивата на затлъстяване и неинфекциозни заболявания, като инфаркти и диабет. Според този доклад, хлябът не трябва да съдържа повече от 1,2 г сол до 2020 г.; не повече от 1,1 г през 2021 г.; и не повече от 1 г от януари 2022 г.

Снимка: Neirfy / Shutterstock

Правителството доста строго следи за нивата на вредни съставки и в пакетираните храни. Така например, преди време в популярни бисквитки откриват нива акриламид, по-високи от посочените в регламента на ЕС, и компанията-производител веднага променя рецептата, като редуцира вредната съставка, като освен това намалява и съдържанието на захар, за да ги направи по-полезни.

Какво е характерно за португалската кухня?

Всъщност португалската кухня е призната за здравословна не от вчера. През 1977 г. е създадено Roda dos Alimentos (хранително колело), ​​признато и от Световната здравна организация (СЗО), което позволява на португалския начин на хранене да стане част от прочутата средиземноморската диета. При нея има 7 категории храни, всяка от които е посочена с процента за дневна консумация.

На португалската трапеза всъщност намираме сезонни храни, които се приготвят по прост и пестелив начин, за да запазят хранителните си стойности. Като цяло кухнята в тази страна се основава предимно на отлично качество, здравословни регионални продукти, обикновено включващи риба, месо, зехтин, домати и подправки.

Доброто португалско ястие в идеалния случай трябва да започне с хубава супа, а една от най-известните е caldo verde: здравословна, пикантна супа, приготвена от настъргано зеле и кейл, картофи и наденица linguia. Caldo Verde произхожда от провинция Minho, но се приготвя в цяла Португалия, особено в северната част на страната.

Ето и една рецепта за Caldo verde, която ще може да си приготвите и у дома.

Снимка: BooFamily / Shutterstock

Caldo verde (традиционна португалска супа от зеле)

Необходими продукти:

450 г говеждо задушено, нарязано на малки парчета

225 г linguica или chourio (тънки сушени наденички с чесън), нарязана

1,4 л вода

3 големи картофа, нарязани на малки кубчета

3 моркова, нарязани на малки кубчета

670 г кейл, ситно нарязан

½ мака зелка, ситно нарязана

½ пакет къси макарони

1 консерва бял боб (по желание)

1 люта чушка без семките, нарязана

1/3 ч.л. червен пипер

1 ч.л. зехтин

щипка сол

В тенджера сипете водата и добавете месото, наденицата и сол. Изчакайте да да заври, след което намалете, захлупете и оставете да къкри до омекването на продуктите. Добавете чушлето, морковите, боба, червения пипер, зелето и кейла, разбъркайте добре. Отново захлупете и гответе 3-4 часа на тих огън или докато зелето и кейлът омекнат. Тогава добавете нарязаните на кубчета картофи, макароните и зехтина. Бъркайте по-често, за да не зарепнат макароните по дъното. Ястието е готово, след като макароните омекнат.

Тази супа е чудесна и пасирана, защото придобива изключително нежна кремообразна консистенция. А в същото време е много питателна и здавословна, тъй като е богата на много полезни съставки. За още по-гладка текстура може да използвате пасатор ErgoMaster на Bosch, който осигурява перфектни резултати и изключително фина консистенция при пасирането.

Това ястие може да се сервира като предястие или като пълноценно основно ястие.

Здравословните навици на португалците

Не очаквайте да се насладите на най-добрата храна рано през деня. Местните жители пият кафе и закусват съвсем леко. Същото обаче не важи за обяда и вечерята. Те са напълно различно и страхотно приятно изживяване.

Португалците наистина обичат храната си и обикновено предлагат големи порции в ресторантите. Не бързат да приключат с хапването, а се хранят много бавно, усещайки с наслада всеки вкус и аромат от храната. Обядът може да продължи цели 2 часа, от 13:00 до 15:00 часа, което обаче позволява храната да се сдъвче добре, а на стомаха дава възможност да я смели и прати сигнал към мозъка, че е вече сит. Така всъщност не се прекалява с количеството. По същия начин вечерята трае 2 часа, обикновено е между 19:00 и 21:00 ч.

И друга особеност. Независимо колко висока е температурата, португалците ядат горещи готвени ястия – и на обяд, и на вечеря. Това позволява да се изравни температурата на тялото с тази на атмосферата и жегата се понася по-леко.

Здравословен подход към храненето

Красотата на португалската кухня може да се опише и само с няколко думи: пресни, местни продукти, превъзходно приготвени. Това, което я отличава, е не само използването на пресни съставки, но и ангажиментът да се поддържа храната проста, за да позволи на естествените вкусове на съставките да блеснат. Не става въпрос за сложни техники или тежки сосове, а по-скоро за подчертаване на качеството и свежестта на самите компоненти в ястието.

Този подход към готвенето е дълбоко вкоренен в културното и историческото наследство на Португалия, с много традиционни рецепти, предавани от поколение на поколение, които запазват кулинарните традиции на страната и свързват хората с техните селскостопански корени.

Фермерски пазар във Фуншал. Снимка: Vadim Illarionov / Shutterstock

Португалия също така е страна, която се гордее с дълбоко вкоренената любов към пресните морски дарове и риба. От векове португалците са разчитали на морето като жизненоважен източник на препитание. В резултат на това морските дарове и рибата са основна храна в португалската кухня. Но и тук важи правилото за простите съставки, които да подчертаят естествения вкус на продуктите.

Снимка: Sopotnicki / Shutterstock

Не на последно място, в португалската кухня се използват много свежи подправки, като магданоз, кориандър и мента. Те придават аромат и дълбочина на вкуса на много ястия, от маринати до дресинги и сосове.

Изобщо не е случайно, че страната е на второ място с най-ниско разпространение на сърдечни заболявания в Европа. Това до голяма степен се дължи и на храненето, което залага на висока консумация на плодове, зеленчуци, бобови растения, риба, зехтин и умерена консумация на вино.

Автор: Деси Тодорова

Генерален партньор на „Кулинарни пътешественици“ е Bosch Домакински уреди България. Проектът се осъществява и с подкрепата на Kaufland и млечни продукти MMELLOW. Консултант по съдържанието е Кулинарна академия HRC.