Мароко е нация, която винаги е представлявала кръстопът на различни култури и етноси, обединяващи се в гастрономическото наследство на страната. Там храната се смята за повод за празнуване и споделяне. Поради тази причина всеки важен момент в живота е придружен от хранене, което винаги започва с поздрава Bismillah, еквивалент на нашето „Добър апетит“.

Очарованието на мароканската кухня е резултат от повече от 2000 години история и въплъщава различни кулинарни традиции. В допълнение към местните рецепти на берберите мароканската кухня е наследила от арабите вкуса към сладко-киселата кухня, от турците - навика да подправят храните, и от персите - идеята за комбиниране на месо с пресни плодове.

Рибата и морските дарове са основната храна на крайбрежната кухня, докато месото, особено агнешкото, пилешкото и телешкото, се консумира в цялата страна. Освен това голямо място е запазено на подправките, като най-популярни и използвани са шафран, джинджифил, куркума, къри, червен пипер, черен пипер, кардамон и кимион.

Мароканската кухня може да изглежда на пръв поглед като тежка кухня, но това е само привидно. Истината е, че това е една от най-здравословните кухни в света със силен акцент върху зеленчуците, пълнозърнестите продукти, подправките и подсладителите с плодове, а не с рафинирана захар. И това е вековна традиция, оставила своя отпечатък върху храненето в тази страна.

Мароканската кухня е вкусна. Много вкусна!

Две мнения по този въпрос няма. В един обикновен кус-кус са събрани толкова аромати и вкусове, което го превръща в необикновено ястие. Освен засищащо, това простичко на пръв поглед блюдо, което е нещо обичайно за всеки марокански дом, дава много ползи на организма, тъй като е богато на различни полезни съставки. Или да кажем таджина – друго типично за страната ястие, чието име идва от характерния съд, в който се приготвя. В него среща си дават толкова вкусове и аромати, че човек може да се засити дори само с неустоимия мирис.

Кус-кус. Снимка: marco mayer / Shutterstock

Освен това в Мароко може да се хапва добре навсякъде. Независимо дали е в ресторант, на малкия бар с външни маси, или в дома на домакина (ако имате близки в тази страна), може да сте сигурни, че ще хапнете вкусно и здравословно.

Много плодове и зеленчуци

Това е една от големите тайни на здравословния ефект на мароканската кухня. Там има огромен избор от плодове и зеленчуци. Част от тях се произвеждат в страната, други идват от близката Италия. Тоест те не пътуват от другия край на света, а винаги са свежи и много пресни. А това е изключително важно от здравословна гледна точка и съществен елемент в храненето, за който постоянно напомнят диетолози и нутриционисти.

Био подправки и арганово масло

Друга тайна на мароканското хранене е използването на много подправки, повечето напълно натурални, а не отглеждани в парници и оранжерии, както и на прочутото мароканско арганово масло.

Щандовете за подправки в тази страна са наистина впечатляващи, а био земеделието е на изключителна почит и се развива много бързо.

Мароканците използват в едно ядене много подправки, понякога десетки. Всяка от тях носи своя малък принос за здравето, а в комбинация този принос вече става наистина голям. Една от най-популярните марокански подправки ras al hanout например е микс от 30 различни подправки. И се използва почти във всичко – от обикновената зеленчукова супа до таджина.

Домашната храна е на почит

Следващият ключ към здравословното хранене е почитта към домашно приготвената храна. Дори сладкишите са традиционни и винаги прясно приготвени, което по странен начин ги прави полезни. Това се дължи на факта, че повечето сладки неща там се приготвят не със захар, а с натурални подсладители – например смлени фурми.

Пресни здравословни напитки

Това е отделна глава от кулинарното, но в същото време много здравословно, богатство на Мароко. Тъй като в страната не се употребява алкохол, алтернативата е плодови сокове, гъсти нектарни напитки (аналог на познатото ни смути) и разхлаждащи напитки - като класическата вода с лимон и мента например.

И една вкусна, здравословна и много популярна мароканска рецепта, която може и сами да си приготвите у дома – за сутрешна или следобедна закуска. Трябва само да блендирате едно добре узряло авокадо с прясно мляко. Получава се високоенергийна и много тонизираща напитка, която е напълно естествена и здравословна.

Снимка: Tatiana Bralnina / Shutterstock

Защо да готвите като мароканците с много подправки

Повечето от тези подправки и аромати допреди няколко години бяха чужди на гастрономическата ни култура, но все по-активно навлизат и в европейската кухня. И не говорим за червен пипер, кимион, къри, джинджифил и куркума, а за по-екзотичните ориенталски.

Благодарение на вкуса и цвета си те са способни да украсят и променят всяко ястие, дори най-обикновеното. Но по-важната им страна е здравословният ефект върху здравето, който те носят.

В ориенталските страни се използват не само за овкусяване, а и за консервиране и запазване на храната, тъй като някои притежават силен антибактериален ефект. Други стимулират храносмилането, имат противовъзпалителни или антиоксидантни свойства. Не на последно място, използването им в готвенето, редуцира количеството сол, като така намалява риска от сърдечносъдови заболявания.

Ето как влияят някои от най-популярните подправки, използвани богато в мароканските ястия:

Куркума

Консумацията на куркума подобрява функционирането на стомаха и червата и помага в борбата с холестерола, като улеснява изхвърлянето на излишните липиди, но също така има противовъзпалителни, болкоуспокояващи и антиоксидантни свойства. Укрепва също така имунната система и помага за предотвратяване на диабет тип 2.

Джинджифил

Това е наистина ценно съкровище, идеално за билкови чайове. Подобно на куркумата, джинджифилът също има противовъзпалителни и болкоуспокояващи свойства. Също така е мощен антиоксидант, подпомага работата на стомаха и е много ефективен срещу гадене. През зимата ежедневната консумация на джинджифил може да предотврати настинки и грип чрез укрепване на имунната система.

Канела

Тя притежава антиоксидантни, антибактериални, антисептични и храносмилателни свойства. Канелата помага в борбата с нервния глад, холестерола и стимулира имунната система. Подобно на лютия пипер, се слави а като силен афродизиак.

Люти чушлета

Лютият червен пипер има много силни антибактериални и антисептични свойства, стимулира кръвообращението, активира метаболизма и подобрява чревната подвижност. Освен това облекчава болките в мускулите, костите и артрита. Прекомерната му употреба обаче може да доведе до проблеми със стомашната лигавица.

Снимка: xamnesiacx84 / Shutterstock

Кардамон

Отличен лек за кашлица и настинка, както и ефективен антидот срещу отровата на змия и скорпион. В кухнята може да се използва за приготвяне на чай.

Карамфил

Облекчава болките в ставите, но има също аналгетични и храносмилателни качества. В древни времена е служел и като консервант, тъй като възпрепятства окисляването на липидите, основна причина за развалянето на храната.

Кимион

Богат е на желязо, намалява холестерола и има храносмилателни и спазмолитични свойства, полезни при коремни колики.

Анасон

Смята се за естествен антибиотик, богат на витамини А, В и С. Освен това е антиоксидантно и противогъбично средство, помага и при главоболие, респираторни проблеми и безсъние.

Индийско орехче

Мощен афродизиак, притежава противогъбични, храносмилателни и антидепресантни свойства. Индийското орехче е богато на минерални соли, като желязо, калций, магнезий и калий. Съдържа фолиева киселина и витамини от група В и бетакаротин. Прекомерната доза обаче може да бъде токсична и да причини халюцинации и сънливост.

Червен пипер

Притежава антибактериални свойства, съдържа желязо и витамини A, B и C, но също така бетакаротин и лутеин. Много е полезен за предотвратяване на анемия и признаци на стареене на кожата и очите.

Шафран

Шафранът е една от най-богатите на каротеноиди и витамини А и В храни, стимулира храносмилателната система и е мощен аналгетик.

Трудно ли е да готвите по марокански

Всъщност не! И не е задължително да притежавате таджин, за да приготвите типичното мароканско ястие. Същият успех може да постигнете и с помощта на традиционна съвременна фурна. Като фурните Серия 8 с функция Steam на Bosch например. В тях може да готвите здравословно на пара при температура до 120°C. Така ястията се приготвят по-бързо и запазват не само пълния си, естествен аромат, но и повече от своите витамини и хранителни вещества.

А какво може да приготвите по този начин? Изборът е доста богат. Но ви препоръчваме кус-кус, който се смята за основното ястие на страната. Обикновено се задушава в много ароматен и богат на подправки бульон и се сервира със задушено месо, което може да приготвите и на пара, за да е по-здравословно. Ако предпочитате, може да замените месото със зеленчуци и така ястието ще бъде постно. Към него не пропускайте да добавите и горещ ментов чай: храносмилателен и освежаващ, типичната напитка, консумирана по всяко време на деня. В топлите страни горещият чай е спасяващото средство срещу жегата, тъй като балансира температурата на тялото спрямо тази на околната среда. Ето едно добро решение вместо климатик през лятото.

Автор: Деси Тодорова

Генерален партньор на „Кулинарни пътешественици“ е Bosch Домакински уреди България. Проектът се осъществява и с подкрепата на Kaufland, млечни продукти MMELLOW и Лесафр България. Консултант по съдържанието е Кулинарна академия HRC.