Бъркането в носа или махането на космите в носната кухина може да увеличи риска от Алцхаймер
Бактерията Chlamydia pneumoniae може да зарази централната нервна система. Учени установиха, че при мишки тя може да предизвика реакции, които се наблюдават при хора с болестта на Алцхаймер и по-специално – натрупване на плаки, съставени от протеина амилоид бета (това е основният начин, по който заболяването се разграничава от останалите форми на деменция).
Въпреки че Chlamydia се асоциира предимно с инфекции на гениталиите, C. trachomatis е само един от многото видове, принадлежащ към по-голям род бактерии, които заразяват множество животни на най-различни и болезнени места. Както подсказва и нейното име, C. pneumoniae засяга предимно дихателните пътища, включително носа, но възможността, че оттук може да достигне дори мозъка, определено тревожи учените.
Проф. Джеймс Сейнт Джон от университета „Грифит“ в Австралия заразява мишки с C. pneumoniae и открива, че носът на гризачите е основният път, по който бактерията достига до мозъка и предизвиква инфекция.
„Ние сме първите, които показваме, че Chlamydia pneumoniae може директно да отиде от носа в мозъка, където да предизвика патологии, наподобяващи болестта на Алцхаймер“, казва Сейнт Джон.
Бактерията Chlamydia pneumoniae (в зелено) в мозъка на мишка и обградена от бета амилоид пептид - признак за болестта на Алцхаймер (в червено). Източник: Griffith University
Важно е да отбележим, че тези доказателства са добити чрез наблюдения върху мишки. Сейнт Джон признава, че е хубаво същите изследвания да бъдат проведени и върху хора, макар че това би било сравнително трудно, тъй като рискът от деменция или респираторно заболяване не е малък. Фактът обаче, че ДНК от C. pneumoniae е открито посмъртно в мозъците на 90 процента от хората с деменция, възникнала на по-късен етап в живота им, и едва при малцина, починали по други причини, едва ли е случаен.
Междувременно данните от изследванията, проведени върху мишките, са притеснителни – бактерията успява да се разпространи от носната им кухина до обонятелните нерви и мозъка в рамките на 72 часа. Пътеките, асоциирани с Алцхаймер, пък стават нерегулирани в рамките на 7-28 дни след заразяването с бактерията.
Ние, хората, разчитаме на вътрешната лигавица на носа, за да пречим на бактериите да достигнат до обонятелните нерви и мозъка. Ако тя бъде увредена при мишките, това увеличава риска бактериите да се разпространят до периферните нерви и обонятелната луковица. „Не е добра идея да си бъркате в носа и да скубете косъмчетата в носната кухина“, казва Сейнт Джон. „Не искаме да увредим вътрешността на носа и бъркането [в него] и скубането [на космите] може да направи точно това.“
Това са лоши новини за ай-ай – както стана ясно наскоро, тези животинчета имат навика да бъркат в носа си с особено дългите си пръсти.
Освен че потенциално може да доведе до Алцхаймер, C. pneumoniae е отговорна и за 5-20 процента на случаите на пневмония и се асоциира с астма. Освен това увеличава риска от рак на белите дробове.
Изследването на Сейнт Джон не е първото, което свързва бактерията (макар и сравнително колебливо) със заболяванията на централната нервна система. C. pneumoniae се среща в много по-големи количества в гръбначно-мозъчната течност на пациенти с множествена склероза, отколкото при здрави хора – това означава, че тя вероятно може да накара имунната система да атакува нервната.
Изследването е публикувано в Scientific Reports.
Източник: IFLScience