Няма лек за диабет тип 2 – заболяване, от което страдат повече от половин милиард пациенти по света. Но с промени в здравословния начин на живот е възможно голям брой пациенти да изкарат болестта в ремисия.

Как? Чрез диета, богата на супи и шейкове например.

Предварителните резултати от едногодишна програма за борба с диабета, провеждана от Националната здравна служба (NHS) на Англия, показват, че цялостната промяна на ежедневния хранителен режим на човека може да доведе до ремисия при 32% от пациентите.

Дори и без лекарства, нивата на кръвната им глюкоза остават стабилни с течение на времето. Участниците, които са постигнали ремисия, са отслабнали средно с 15,9 килограма в рамките на 12-месечната програма.

Програмата на NHS се основава на скорошни рандомизирани контролирани проучвания, които установяват, че нискоенергийната, но питателна диета под формата на супи и шейкове може да доведе до значителна загуба на тегло при една четвърт от пациентите. Сред тази група дългосрочната ремисия на диабета достига 86%.

Програмата на NHS "Път към ремисия при диабет тип 2" показва, че това вече е възможно и извън контролираната клинична среда, макар и в по-малка степен.

Напълно финансираната програма понастоящем приема 10 000 участници годишно, но скоро може да бъде разширена още повече.

Първоначалните изводи идват от данните на едва 1740 участници, включени в периода 2020-2022 г.

През първите три месеца от проучването пациентите се съгласяват всички техни обичайни хранения да бъдат заменени със супи и шейкове, възлизащи на 800 или 900 калории дневно. След това те са инструктирани да въвеждат бавно и други храни през останалата част от годината.

Ремисията се определя като изследване на кръвната глюкоза, което показва нива под определено число при два случая с разлика от поне три месеца, като вторият тест се прави 11-15 месеца след началото на програмата. Участниците също така не е трябвало да имат предписани лекарства за понижаване на глюкозата в продължение на поне три месеца преди първия тест.

Сред 710-те участника, които отговарят на изискванията, 27% показват ремисия на диабет тип 2 в края на годината. Въпреки това само 145 участници са били считани за официално завършили програмата, като в края е било отчетено теглото им. От тях 32% са постигнали ремисия.

"Тези последни резултати допълват реалните доказателства, че [програмата] може да помогне на хиляди хора, живеещи с диабет тип 2, по пътя им към намаляване на теглото и ремисия, който, както знаем, е труден и подкрепата е от решаващо значение", казва Елизабет Робъртсън, директор на отдел "Изследвания" в Diabetes UK.

В неотдавнашното знаково проучване на Diabetes UK, наречено DiRECT21, изследователите установяват, че при някои хора загубата на тегло може да доведе до ремисия на диабет тип 2 за период до пет години.

Джеймс Томпсън, 33-годишен мъж от Бирмингам, се присъединява към програмата на NHS през 2021 г. и неговата история е доказателство за трайните ефекти от цялостната промяна на хранителния режим.

"Първите няколко месеца ми бяха най-трудни, тъй като трябваше да свикна с новия начин на хранене", съобщи Томпсън на NHS през май.

"След като влязох в рутина и отслабнах, настроението ми се подобри. Когато дойде време да въведа отново обичайната храна в диетата си, ядях повече зеленчуци, салати и други храни с високо съдържание на фибри. Започнах да се чувствам по-енергична и си купих велосипед, за да ходя на работа и обратно. Успявах да правя повече крачки всеки ден – когато мога, по около 30 000."

Томпсън е свалил 54% от телесното си тегло и диабетът му е в ремисия. Вече не се налага да приема лекарства за понижаване на кръвната си захар и казва, че се чувства по-щастлив и уверен от всякога.

"Знаем, че затлъстяването е една от най-големите заплахи за здравето в Обединеното кралство и ще бъде едно от най-големите и скъпоструващи предизвикателства за здравните системи в световен мащаб", казва пред The Guardian Клеър Хамблинг, национален клиничен директор по диабет и затлъстяване в NHS Англия.

"Ето защо толкова окуражаващи резултати от нашата програма показват, че може да се справим със затлъстяването..."

Проучването е публикувано в списание Lancet Diabetes and Endocrinology.

Източник: Science Alert