Трагичната история на последния човек, починал от едра шарка
След като анализират откритите през изминалата седмица флакони с надпис "едра шарка", Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ установяват, че те не съдържат следи от този вирус. Междувременно обаче лабораторията в Пенсилвания, където са се намирали, е затворена и дори ФБР се заема с разследването на случая.
На пръв поглед подобни мерки може и да ви се струват екстремни. Като се има предвид обаче историята на този вирус, включително и случката с последния човек, починал от него, по-добре да сме предпазливи, отколкото да съжаляваме.
Едрата шарка, известна още като вариола, е меко казано смъртоносна. Около 30 процента от заразените с нея умират. Само през 20-и век тя отнема живота на около 300 млн. души. През 1979 г. обаче, благодарение на глобална ваксинационна програма, Световната здравна организация обявява вируса за ликвидиран.
Последният човек, който умира от едра шарка, е Джанет Паркър и това се случва година по-рано – през 1978-а.
Джанет е медицински фотограф. По време на служебен ангажимен в Бирмингамското медицинско училище в Англия ползва един от телефоните в учреждението и малко след това се почувства зле. Първоначално е диагностицирана с грип. Когато по кожата обаче ѝ се появяват пъпки, лекарите решават, че има варицела. На 20-и август, почти един месец, след като се заразява, постъпва в болница със съмнение за едра шарка.
На етажа под телефона, ползван от Джанет, се намира лабораторията на проф. Хенри Бедсън, съдържаща проби от вируса. Бедсън е изследовател на едра шарка, чиято цел е да установи дали вариантите на заболяването ще представляват проблем за човечеството след ликвидирането на болестта. Представители на Световната здравна организация посещават лабораторията през май 1978 г. и не остават доволни от това, което виждат. Те обаче позволяват на проф. Бедсън да продължи работа, ако извърши известни подобрения над самата лаборатория. Пък и така или иначе тя е трябвало да затвори официално след 6 месеца.