Филмовата поредица за Индиана Джоунс е променила хода на археологията
Кой не е чувал за Индиана Джоунс – измисления герой и професор по археология? Измислен е от Джордж Лукас и се появява за първи път на екран в „Похитителите на изчезналия кивот“ (1981), а след това и в „Индиана Джоунс и Храмът на обречените“ (1984), „Индиана Джоунс и последният кръстоносен поход“ (1989), „Индиана Джоунс и кралството на кристалния череп“ (2008), както и в телевизионния сериал „Хрониките на младия Индиана Джоунс“ (от 1992 г. до 1996 г.). Той е и главен герой на книги, комикси, видеоигри и други. Най-успешно Индиана Джоунс е изигран от Харисън Форд в тетралогията на Джордж Лукас и Стивън Спилбърг.
Отличителни черти на персонажа са неговият легендарен външен вид (неизменните камшик, широкопола шапка и кожено яке), чувството му за хумор, дълбоките му познания за много древни цивилизации и езици, както и прословутата му фобия от змии.
През 2008 г. Индиана Джоунс е поставен на шесто място в класацията на английското списание Емпайър за най-велики филмови герои на всички времена, а през 2010 г. – на второ място в класацията на Тайм за най-велики измислени герои на всички времена, изпреварен само от Шерлок Холмс.
ОЩЕ ОТ #археология
Знаете ли обаче, че филмовата поредица за Индиана Джоунс действително променя хода на археологията? Съществуват статистически доказателства, че броят на археологическите разкопки е нараснал драстично след появата на „Похитителите на изчезналия кивот“ на големия екран. Филмът определено привлича вниманието на малки и големи. Стотици от съвременните ни учени и археолози споделят, че са били вдъхновени да поемат по пътя на археологията и да градят кариера в тази област именно благодарение на този филм.
Ето как филмите и научната фантастика могат да окажат непосредствено влияние върху реалния живот.