Гъбите увеличават паметта, като стимулират растежа на нервите
Изследователи от Университета на Куинсланд откриха активното съединение от ядлива гъба, което стимулира растежа на нервите и подобрява паметта.
Професор Фредерик Мьоние от Института за изучаване на мозъка в Куинсланд заяви, че екипът е идентифицирал нови активни съединения от гъбата Hericium erinaceus.
"Екстракти от тези гъби, известни още като "лъвска грива", се използват в традиционната медицина в азиатските страни от векове, но ние искахме да определим научно потенциалния им ефект върху мозъчните клетки", каза професор Мьоние.
ОЩЕ ОТ #гъби
"Предклиничните тестове установиха, че гъбата "лъвска грива" оказва значително въздействие върху растежа на мозъчните клетки и подобряването на паметта.
"Лабораторните тестове измериха невротрофичните ефекти на съединенията, изолирани от Hericium erinaceus, върху култивирани мозъчни клетки. С изненада установихме, че активните съединения насърчават проекциите на невроните, като ги разширяват и свързват с други неврони.
"С помощта на микроскопия със суперразрешение открихме, че екстрактът от гъбата и нейните активни компоненти до голяма степен увеличават размера на растежните конуси, които са особено важни за мозъчните клетки, за да усещат околната среда и да установяват нови връзки с други неврони в мозъка."
Д-р Рамон Мартинес-Мармол от Университета на Куинсланд, който е съавтор на новото изследване, заяви, че откритието има приложение, което може да лекува и предпазва от невродегенеративни когнитивни разстройства като болестта на Алцхаймер.
"Идеята ни беше да идентифицираме биоактивни съединения от природни източници, които могат да достигнат до мозъка и да регулират растежа на невроните, което да доведе до подобряване на формирането на паметта", каза д-р Мартинес-Мармол.
Д-р Дае Хи Лий от CNGBio Co, която е сътрудничила на учените, заяви, че свойствата на гъбите от лъвска грива са били използвани за лечение на заболявания и поддържане на здравето в традиционната китайска медицина още от древността.
"Това важно изследване разкрива молекулярния механизъм на съединенията на гъбите от лъвска грива и тяхното въздействие върху мозъчните функции, особено върху паметта", каза д-р Лий.
Изследването е публикувано в списанието Journal of Neurochemistry.
Източник: Medical Xpress