Мастните клетки не забравят, че някога тялото е било затлъстяло
Мнозина от нас знаят от опит колко е трудно да се задържи сваленото тегло. Дори тези, които използват новия клас лекарства за отслабване, като например семаглутид, могат да се сблъскат със значително възвръщане на килограмите след спиране на лечението.
Екип, ръководен от изследователи от Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих, може би е открил причината за това при анализ на човешки тъкани и експерименти с мишки.
Учените установяват, че мастните клетки на бозайниците съхраняват данни за затлъстяването в процес, който регулира експресията на нашите гени, известен като епигенетика.
При мишки с някогашно наднормено тегло, които имат тези епигенетични „спомени“, се наблюдава по-бързо възстановяване на теглото при хранене с мазнина в сравнение с контролните гризачи, които не са били с наднормено тегло. Лаура Хинте, специалист по епигенетика в Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих, и нейните колеги наричат това явление „затлъстяваща памет“.
„Тези промени изглежда подготвят клетките за патологични реакции в среда на затлъстяване, допринасяйки за проблематичния „йо-йо“ ефект, който често се наблюдава при диетите“, пишат Хинте и екипът в статията си.
„Насочването към тези промени в бъдеще може да подобри дългосрочното управление на теглото и здравните резултати.“
Експериментите с мишки на Хинте и екипа разкриват, че загубата на тегло след значително напълняване подтиква мастните клетки адипоцити да реагират още по-силно на бъдещи диети с високо съдържание на мазнини, което допринася за въпросното възвръщане на теглото.
Видовете гени, които се регулират по различен начин при мишките с предишно наднормено тегло в сравнение с контролите, включват повишаване на активността на гените, участващи във възпалението, и намаляване на активността на гените, имащи роля в идентичността и функциите на мастните клетки.
Предишно изследване също показва, че мастните клетки при мишки със затлъстяване губят своята идентичност. Тази „криза на клетъчната идентичност“ вероятно намалява нормалните функции на мазнините, които обикновено се наблюдават при здрави хора, при тези със затлъстяване, въпреки че последните имат повече мазнини за изпълнение на въпросниет функции.
Изследователите откриват признаци на тази затлъстяваща памет и в мастните клетки на хора, претърпели операции за отслабване, в сравнение с тези на пациенти, преминали през рутинни планови операции, които нямат общо с теглото.
Поради ограниченията при епигенетичния анализ на замразена човешка мастна тъкан екипът не е могъл да докаже пряка причинно-следствена връзка при хората.
Но като цяло „тези резултати показват, че затлъстяването предизвиква клетъчни и транскрипционни (обезогенни) промени в мастната тъкан, които не се преодоляват след значителна загуба на тегло“, обясняват Хинте и екипът .
За милиарди хора фактори, които не подлежат на контрол - от микробиомите до зависимостта от определени лекарства, ограниченията в ресурсите и генетиката - могат да направят задържането на теглото изключително трудно. Сега можем да добавим епигенетиката към този разочароващ списък.
През 2015 г. затлъстяването е свързано с 4 милиона смъртни случая в световен мащаб, като повече от две трети от тях се дължат на сърдечни заболявания (причина номер едно за смърт в световен мащаб).
Очаква се нивата на затлъстяване да продължат да нарастват, така че необходимостта от разбиране на този сложен проблем става все по-належаща.
Но докато не намерим начин да се справим със затлъстяването на паметта, е важно да не забравяме, че според други проучвания вместо да се фокусираме върху самото тегло, съсредоточаването върху по-здравословното хранене може да има по-положително и трайно въздействие върху здравето ни.
Това изследване е публикувано в Nature.
Източник: Science Alert