Светът е пълен със страшни неща. Медузите и косопадът са само две от тях. И макар че посред нощ не е най-практичното време да се притесняваме за тези заплахи, повечето от нас ококорват очи в 3 ч. сутринта и започват да се чудят как точно ще се изпикаят върху себе си, ако бъдат ужилени в океана. Или пък това е само при мен?

Ако подобна ситуация ви звучи познато, тогава първото нещо, което трябва да знаете, е, че урината всъщност не помага при ужилване от медуза, така че може просто да продължите да си спите. Това, което е нормално обаче, е да се събудите в 3 или 4 ч сутринта. Всъщност повечето от нас се събуждат по няколко пъти на нощ, просто не го осъзнаваме (докато не се поддадем на тревогите си).

През нощта всички ние преминаваме през няколко цикъла на съня. Всичко започва с едни доста по-лек сън, който малко по малко се превръща в по-дълбок (с навлизането ни в бавновълновия сън). Впоследствие настъпва по-активната фаза, известна като бързо движение на очите (REM), след което е много вероятно да се събудим, преди да заспим отново.

Целият този процес отнема около четири часа, което означава, че ако обикновено си лягате около 23:00 ч., трябва да очаквате, че в 3:00 ч. отново ще сте в съзнание. В идеалния случай това кратко прекъсване няма да трае повече от няколко минути, но ако се случи да попаднете в капана на негативна мисловна спирала, може да се окажете будни и да не можете да заспите отново.

С други думи, не е задължително стресът да ни накара да се събудим през нощта, но той може да превърне моментните ни възбуди в пълноценни кризи. Освен това в нощните си размисли сме по-малко склонни да бъдем рационални, отколкото през деня. Ето защо в 3 ч сутринта проблемите ни винаги ни се струват много по-страшни.

Според психолога и когнитивен терапевт Грег Мъри това е така, защото знаем, че по това време не можем да направим нищо, за да решим даден проблем. През деня можем да бъдем активни в решаването на определени проблеми, но през нощта единственото, на което сме способни, е да се тревожим - и съзнанието ни е склонно да прави именно това.

Мъри има решение. Той препоръчва практикуването на медитация – когато се съсредоточаваме върху дъха или сетивата си, ние можем да успокоим ума и да намалим шансовете си да бъдем пометени от вълната на тревожност. С малко повече късмет това би могло да ви помогне да заспите отново. Но и ако това не сработи, Мъри препоръчва да почетете малко от любимата си книга, за да се откъснете от натрапчивите мисли за медузи.

Източник: IFLScience