Седемте смъртни гряха на щастието
Много се изговори за това кое прави хората щастливи. Много се изписа. Дори през последните две десетилетия се оформи изцяло ново изследователско поле в тази насока. Наричаме го "позитивна психология", пише "Мениджър Нюз".
Светът на науката посочва много фактори, които определят доколко щастлив ще е един човек. В хода на историята велики философи и религиозни лидери неведнъж са посочвали кое да избягваме, за да бъдем щастливи. От всичко това се определят няколко задължителни навика, характерни за всички ни, с които трябва да се разделим, за да се почувстваме по-добре. Те са капани, които ни натъжават. Условно ще ги наречем "седемте смъртни гряха” на щастието.
Ето кои са.
1. Да се сравняваш с другите. Според Марк Твен сравнението е "смърт на радостта". Така е, защото има два най-вероятни изхода от него. Или да се почувстваме виновни, защото виждаме, че някой друг се бори, докато живеем в относителен комфорт спрямо него, или да се почувстваме неадекватно, защото други изглеждат по-добри от нас. Всеки възможен сценарий натъжава. Ето защо сравнението е вредно. Много по-полезно е за нас самите да си поставим за цел с всеки изминал ден да ставаме по-добри.
2. Да говориш за мечтите си, вместо да работиш за тях. Действието винаги ни направи по-щастливи от говоренето.
3. Общуването с негативни хора. Хронично негативните хора ни пресушават. Няма как да се имунизираме от срещите с тях. Макар и да звучи грубо, единственият начин наистина да се преборим с тях е като ги игнорираме. Ако не можем, се препоръчва да ги изслушваме и да продължаваме с работата си, като се стараем да се обградим с други, положителни лица.