Накървавените очи показват мръсен въздух, сърдечен риск
Снимки на малки кръвоносни съдове по очната ябълка дават информация на медиците за чистотата на въздуха, който дишаме, както и за свързания с това риск от сърдечни заболявания, съобщава Physorg.
Детайлни цифрови снимки на ретината на иначе здрави хора показали, че когато са изложени на високи равнища на въздушно замърсяване, артериолите по очните дъна се стеснявали, което било индикатор за по-висок риск от сърдечни болести.
Немалко предишни изследвания свързват замърсяването на въздуха с болестите на сърцето. Новото проучване, публикувано в сп. PLoS, е дело на учени от Университета на Мичиган в Ан Арбър.
Медиците открили, че изследваните участници, излагани за кратко на слабо замърсяване имали кръвоносни съдове като на човек, по-стар с три години. Хората, отдавна живеещи в мръсна среда били с артериоли, 7-години "по-стари" от тях. Казано по друг начин, хората, живеещи покрай натоварени магистрали и кръстовища имат 3% по-голям шанс да си докарат сърдечен проблем. При това става въпрос за нива на замърсяване, смятани за допустими според федералната екоадминистрация на САЩ.
Ретиналните кръвоносни съдове са същите, като онези, които съществуват и в сърцето, както и в други телесни органи. Очните артериоли обаче са лесно достъпни за визуално изследване. Това открива и нови възможности за кардио диагностика и превантивно лечение.