Бустерните дози намаляват драстично риска от хоспитализация и смърт от варианта Делта в Израел
Първото мащабно проучване в реални условия на бустерните дози срещу COVID-19 показва, че те предоставят до 93 процента защита срещу варианта Делта. Ако оставим настрана въпроса доколко е етично и разумно да се поставя трета игла на хората в богатите страни, при положение че милиарди все още не са ваксинирани, изследването показва недвусмислено, че вариантът Делта може да бъде овладян със сегашните иРНК ваксини (т.е. не е нужно да се създават нови версии, които да са пригодени специално за него).
Миналата година Израел успя да закупи ваксини от „Пфайзър“ много преди останалите държави с аргумента, че страната представлява идеалното място за тестването им. Това от своя страна им позволи да установят контрол над новите случаи през зимата – дори временно намалиха инфекциите до незначителни нива. До юли 2021 г. обаче вариантът Делта започна да се разпространява мълниеносно. Инфекциите в национален мащаб достигнаха нови рекорди, но смъртните случаи бяха наполовина по-малко в сравнение с предишната най-висока стойност.
Ето защо Израел реши да прибегне до същия подход. На 13 юли властите в страната започнаха да поставят трета доза на напълно ваксинираните – много преди която и да е друга държава – и да събират данни. Сега The Lancet публикува техен анализ. Въпреки че първоначалните данни от цял свят принципно показват, че бустерните дози работят, новият научен труд взима предвид и други фактори, включително съпътстващите заболявания.
ОЩЕ ОТ #коронавирус
Изследването покрива периода от 30 юли до 23 септември тази година. Т.е. в по-голямата си част съвпада с четвъртата вълна в Израел, чийто пик е в началото на септември: с около 10 000 регистрирани случая и 30 смъртни случая на ден. Почти всички инфекции са вследствие на варианта Делта.
Авторите на проучването сравняват 728 321 души, получили трета доза от ваксината на „Пфайзър“ със същия брой хора, ваксинирани с втора доза най-малко 5 месеца по-рано (но които тепърва ще получат бустер). Втората група е подбрана по такъв начин, че да съвпада с първата колкото се може повече по отношение на показатели като възраст, пол, местоживеене, здравословен статус и склонност към поемането или избягването на рискове.
Оказва се, че една седмица след поставянето на третата доза рискът от хоспитализация намалява с 93 процента в сравнение с човек със същите гореспоменати характеристики, но получил само две дози. Бустерната доза има и много други положителни ефекти. Рискът от протичането на COVID-19 с по-тежки симптоми намалява с 92 процента, шансът тестът ви да е положителен – с 88 процента, а вероятността да имате каквито и да било симптоми – с 91 процента. Резултатите са сходни с предишно проучване, което не отчита съпътстващите заболявания у хората.
Що се отнася до риска от смърт, той намалява с 81 процента. Първоначално този резултат изглежда леко разочароващ. Като се има предвид обаче, че броят на починалите сред хората с бустерна доза е едва 7, шансът за грешка е много по-голям в сравнение със статистиката, свързана с хоспитализирането.
Изследването показва също така, че ефективността на третата доза е еднаква из различните демографски групи, включително при хората над и под 70-годишна възраст.
Все още обаче не е ясно дали защитата от бустерната доза ще продължи по-дълго. Както знаете, ефективността на ваксината на „Пфайзър“ намалява 6 месеца след втората игла.
Източник: IFLScience