Какво представлява „космическата медуза“ и защо се образува подобно нещо в небето над САЩ?
В сутрешните часове на 5 май камера в Уейкрос, Джорджия засне как мистериозен обект преминава през небосвода.
Той е ярък, бърз и обгърнат от сияеща, продълговата аура. Според Крис Комбс, професор по аеродинамика и механично инженерство от Тексаския университет в Сан Антонио, обектът прилича на същинска космическа медуза.
Разбира се, това не е НЛО, а ракетата „Фалкън 9“ на „СпейсЕкс“, изстреляна от космическия център „Кенеди“ във Флорида – на около 400 км южно от камерата.
ОЩЕ ОТ #феномен
Всяка година множество ракети напускат площадката на „Кенеди“, но много малък от тях наподобяват небесно биолуминисцентно безгръбначно. Какво всъщност се случва тук?
Според Комбс всичко дължим на физиката, съчетана с правилния момент.
Woah! Hell yes! That is a well placed ground shot of that same #SpaceX Starlink launch!
— Marcus House (@MarcusHouse) May 6, 2022
Thanks to @CaptainMoonlig7 for sharing!https://t.co/HfURuUONdU https://t.co/LfTRL5F4N0 pic.twitter.com/Qks4uUKew3
Като за начало, това дълго и пихтиесто „тяло на медузата всъщност са отходни газове, излизащи от дюзата на ракетния двигател на „Фалкън 9“, казва Комбс. Специфичната им форма е следствие от разликите в налягането във и извън самата дюза.
В този случай газовете, напускащи дюзата, са недостатъчно разширени – тяхното налягане е много по-високо от това на обкръжаващия ги въздух, с който се сблъскват, когато напускат дюзата.
За да се напаснат на външното налягане, отходните газове започват да се разширяват, за да намаляват своето собствено в мига, в който напускат дюзата.
Това обяснява пихтиестата форма. А сиянието?
Според Комбс обяснението тук е доста по-просто и всичко се свежда до правилния момент.
Ракетата е изстреляна малко преди изгрев Слънце (в 05:45 ч местно време) – точно в този момент първите слънчеви лъчи започват да се подават над хоризонта и осветяват отходните газове.
Физика + подходящия момент = космическа медуза.
Източник: Live Science