Антираковото съединение на броколите може да има една напълно различна полза за здравето
Един ден химикал, който се съдържа в броколите, би могъл да предотврати и лекува кръвни съсиреци, които довеждат потенциално до инсулт - понастоящем втората водеща причина за смърт в света.
Изследователи, ръководени от екип от Университета в Сидни, Австралия, провеждат серия от лабораторни тестове на 23 съединения, които често се срещат в растенията, за да установят в каква степен са способни да се свързват с тромбоцитите в кръвта ни.
Когато получим някаква рана, тромобоцитите идват на помощ, за да спрат кървенето.При определени обстоятелства обаче те могат да образуват и опасни съсиреци, които напълно блокират потока на кръвта. В критични за живота тъкани като мозъка и сърцето всеки един миг без кислород може да нанесе непоправими щети.
Оказва се, че едно химично вещество, наречено сулфорафан (SFN), което обикновено се съдържа в кръстоцветните зеленчуци като броколи, карфиол и кълнове на броколи, може да изпълнява ролята на противосъсирващ агент. В миналото то вече се отличи със способността си да предотвратява рак и да понижава холестерола.
Внимателният анализ на въздействието на SFN на молекулярно ниво показа, че той е в състояние да забави струпването на тромбоцити и да възпрепятства образуването на съсиреци при подобни условия, каквито се наблюдават в нашите артерии. Как? Чрез модифициране на активността на протеин, наречен PDIA6.
"Тази съставка на броколито не само че подобрява действието на медикаментите, които разбиват съсиреците след инсулт, но може да се използва и като превантивно средство за пациенти, които са изложени на висок риск от подобно нещо", казва биомедицинският учен Сюю Лю от Университета в Сидни.
Резултатите на специалистите показват, че SFN заслужава да бъде проучен като начин за намаляване на риска от инсулт при някои от най-уязвимите групи - особено като се има предвид, че той се съдържа естествено в храни като броколи, за които вече е известно, че са полезни за здравето на сърцето и предпазват от заболявания.
SFN би могъл да се използва и при спешни случаи: лечение на пациенти, които са получили инсулт, за да се опитаме да намалим последиците за мозъка. Това може да намали значително вредите, които причиняват кръвните съсиреци, и в крайна сметка да спаси човешки живот.
Сегашните лекарства за разбиване на съсиреци, наречени тъканен плазминогенен активатор (тПА), предпазват мозъка от увреждания в около 20 процента от случаите. При експерименти с мишки изследователите установяват, че когато SFN се комбинира с тПА, този процент на успеваемост може да достигне до 60.
"Вълнуващо е, че това естествено съединение не предизвиква никакви признаци на кървене, което е често срещан страничен ефект, свързан с агентите за разреждане на кръвта, изпитвани при лечението на инсулт", казва Лиу.
Настоящото изследване все още е в ранен етап и тестове върху хора не са правени. Не знаем и дали сама по себе си диетата с броколи може да намали риска от инсулт, но това е нещо, което бъдещите проучвания могат да разгледат.
Мащабът на здравния проблем, пред който сме изправени обаче, е неоспорим: в момента 15 милиона души в света получават инсулт всяка година. 5 милиона от тях умират, а други 5 оцеляват, но продължават живота си с необратими увреждания.
"Много сме развълнувани, че сме изолирали естествено съединение, което може да има значителни благоприятни ефекти", казва Лиу. "Нашите проучвания ще продължат да разглеждат как силно пречистените съединения от зеленчуци могат да имат благоприятно въздействие върху болестните процеси."
Изследването е публикувано в ACS Central Science.
Източник: Science Alert