Децата имат нужда от преживявания, а не от играчки
"Осигурете на децата си впечатления, опит и нови преживявания. Не ги учете, че вещите ни правят щастливи, защото това не е вярно..."
Има една проста и дълбока истина: животът е списък от натрупани впечатления, а не списък от придобитите неща. За съжаление, когато имат деца, много родители по някаква причина забравят за това.
Повечето възрастни смятат, че ако детето мечтае за някаква играчка и му я купят, това моментално го прави щастлив.
За известно време хлапето наистина ще се радва и ще е щастливо. Но трябва да признаем факта, че по този начин децата не получават дори една десета от радостта, която животът им предлага.
Въпросът дори не е, че децата порастват много бързо.
Играчките вече не им носят радост
Според най-нови изследвания играчките и всякаква джаджи никога няма да заменят истинската радост, която идва от новите впечатления и преживяванията, които остават в паметта за цял живот.
Ръководителят на изследването Синди Чан, асистент в университета в Торонто, обяснява, че впечатленията генерират толкова мощна емоционална реакция, че нито една нова вещ не може да се сравни с нея.
„Когато дадеш на детето изживяване, то предизвиква емоции, които могат да се сравнят с тези, които възникват по време на сафари или рок концерт, или обратното – спокойствие, като в спа център. Никоя играчка или джаджа не може да се сравни с това преживяване “, обяснява Чан.
Екипът на Синди Чан прави и още едно любопитно проучване. Изследва как различните подаръци се отразяват на развитието на взаимоотношенията с детето. Чан подчертава важността на този момент, защото подаръците са прекрасна възможност връзката помежду ви да се развива и обогатява.
Учените доказват, че когато детето събере и натрупа нови впечатления, това наистина го прави щастливо и това усещане се запазва и продължава много по-дълго време.
Детският психотерапевт д-р Марго Съндърланд обяснява това с факта, че опитът, натрупан при децата, полага солидна основа от щастливи спомени, а също така допринася за развитието на мозъка. „Новите преживявания са ценни чрез комбинация от социални, физически, когнитивни и сензорни взаимодействия“, обяснява тя тя.
С други думи, нашите щастливи спомени от детството влияят радикално на живота ни и ни позволяват да получаваме нова информация, която ще бъде много полезна в бъдеще.
За какъв опит става дума
Вероятно много от вас ще решат: за да дадете на детето нови преживявания, имате нужда от много пари. Далеч сте от истината!
Можете да заведете детето си в най-близкото кафене и да му купите сладолед, който ще има емоционален ефект, сякаш сте били заедно на сафари.
За възрастните е трудно да повярват в това, но децата ще си спомнят с удоволствие пътя до сладкарницата, когато всички са били щастливи.
От собствен опит мога да кажа, че от всички подаръци, които получих в детството, които бяха наистина прекрасни, се сещам само за 2-3 , а съм получавал стотици.
В същото време завинаги ще помня пътуванията ни с майка ми до близък ресторант, където ядяхме калмари и си бърборехме за всичко на света. Още помня вкуса на тези калмари и как се кикотехме. (Кой каза, че майка и дъщеря не могат да прекарат толкова прекрасно).
Израснах в семейство със средни доходи и имах още двама братя.
Помня всеки семеен излет – как баща ми ме научи как да играя футбол, как прекарвахме празниците си заедно, всички онези малки неща, от които на душата ми и до днес ми става топло.
Затова подарете на децата си впечатления и нови преживявания. Не ги учете, че вещите ни правят щастливи, защото не и така. Ако има събития, които ме накараха напълно да забравя някои негативни моменти от детството, то това са впечатленията, които все още живеят в сърцето ми.