Учени от НАСА обявиха, че благодарение на дългосрочни наблюдения от космическия телескоп „Хъбъл“ е установено, че планетата Уран извършва едно пълно завъртане около оста си за 17 часа, 14 минути и 52 секунди. Това е с 28 секунди по-дълго от времето, определено от космическия апарат „Вояджър 2“ през 1986 година. Новите данни бяха разпространени от агенция Associated Press (AP).

Как учените измериха въртенето на Уран?

Международен изследователски екип, ръководен от френския астрофизик Лоран Лами от Парижката обсерватория, анализира продължителни наблюдения на полярните сияния на Уран. Тези сияния са свързани с магнитното поле на планетата и предоставят ключова информация за позицията и динамиката на нейните магнитни полюси.

Чрез проследяване на тези магнитни явления учените успяха да изчислят по-точно периода на въртене на Уран около оста му – процес, който досега беше труден за прецизно измерване поради необичайната ориентация и слабо изучената магнитосфера на планетата.

Уран – мистериозният леден гигант

Уран е седмата планета от Слънчевата система и е класифицирана като леден гигант поради своята химическа композиция. Тя се отличава със силно наклонена ос на въртене – почти перпендикулярна спрямо орбиталната ѝ равнина. В резултат на това всяка от нейните полярни области получава слънчева светлина в продължение на десетилетия.

Една обиколка на Уран около Слънцето отнема приблизително 84 земни години, което го прави една от най-бавно обикалящите планети в Слънчевата система.

Значението на новите открития

„Непрекъснатите наблюдения от „Хъбъл“ бяха от решаващо значение за прецизното измерване на периода на въртене на Уран,“ заяви Лоран Лами. Той добави, че методът, използван от екипа му, може да бъде приложен и за други планети с полярни сияния и магнитно поле, като по този начин ще се подобри разбирането ни за въртенето и вътрешната им структура.

Исторически момент за телескопа „Хъбъл“

Публикацията с резултатите излезе в престижното научно списание Nature Astronomy само няколко седмици преди отбелязването на 35-годишнината от изстрелването на космическия телескоп „Хъбъл“. Той беше доставен в орбита на 24 април 1990 г. от совалката Discovery и остава едно от най-успешните научни съоръжения в историята на астрономията.