Не се хвалете прекалено с това, което имате. Не споделяйте личните си неща с другите – дори да си мислите, че имате срещу себе си верен приятел.

Има някои неща, които човек наистина трябва да запази за себе си.

1. Съкровените си мисли

Вашите убеждения по определени теми трябва да останат лични. Ако направите публично достояние най-съкровените си мисли и убеждения по чувствителни въпроси като живота, смъртта, политиката или религията, рискувате да предизвикате различни реакции и потенциални конфликти. По всяка вероятност ще се разделите с редица приятели.

2. Благотворителните си дейности

Да помагате на другите, е похвално. Но това трябва да остане скрито. Благотворителността, безкористното благодеяние няма нужда да бъде афиширано и споделено с целия свят. Представете си, че правите дарение на някого и веднага след това го оповестявате в социалните мрежи например – ще се получи напълно обратния ефект. Правете анонимно добро. Влияйте положително върху другите.

3. Целите си

Пазете внимателно плановете си, крийте ги от чужди уши, докато ги осъществите. Като оповестявате публично целите и стремежите си, отваряте вратата за другите да критикуват, да пречат или дори да саботират усилията ви. Замислете се – дали вече не сте го преживели, без да си давате сметка за това? Огласяването на плановете ви може да накара другите да откраднат идеите ви и да ги усъвършенстват, възползвайки се всъщност от вас.

Например, ако имате уникална бизнес идея и я споделите преждевременно, някой друг може да се възползва от вашата концепция и да я реализира по-бързо и по-ефективно, което ще ви накара да съжалявате за своята откритост. А има и друго – ако постоянно говорите какви планове имате, но дори не предприемате стъпка към осъществяването ви, това със сигурност създава впечатление у околните, че сте нерешителна личност, която много говори, но нищо не прави.

4. Вашият начин на живот

Някои подробности за начина ви на живот, като например сексуалния ви живот, религиозните ви убеждения или вредните ви навици, е добре да останат поверителни, освен ако нямате пълно доверие на човека, с когото разговаряте. Разкриването на тези интимни подробности може да доведе до ненужни спорове, критика, осъждане. А представете си и разпространяване на информацията зад гърба ви.

Например обсъждането на лични взаимоотношения или начин на живот на работното място може да доведе до клюки и потенциално да навреди на професионалната ви репутация. Дори сред приятелите не всички ще разберат или приемат начина ви на живот, което може да значително да обтегне отношенията ви. Има ли смисъл да си го причинявате? Оставете нещата такива, каквито са. Със сигурност и вие не бихте желали да знаете най-тъмните подробности за приятелите си.

5. Семейните проблеми

Дори много да ви е яд на майка ви, баща ви, съпруга ви, съпругата ви, децата ви, да споделяте в момент на гняв поредица от подробности за семейните си отношения с приятели, е винаги лоша идея. Със сигурност, когато ви мине гневът, ще се почувствате ужасно зле и ще съжалявате, че сте споделили. Споделянето на семейни конфликти с други хора е опасно, защото често тези истории се предават и изопачават, докато истинската история не се промени напълно, което води до повече вреда и недоразумения.

Например споделянето на подробности за семеен спор може да доведе до клюки и преди да осъзнаете, проблемите на семейството ви стават общоизвестни, обсъждани и осъждани от хора извън вашия кръг. Това може да създаде негативен образ на семейството ви и да обтегне отношенията ви. Семейните проблеми се решават най-добре между замесените. Ако не става дума за действия, които нарушават закона, всичко може да се изглади, стига да има обич. В трудни моменти семейството ще бъде до вас, близките ви, не друг.

Пазете своя личен свят. Личното ви  пространство трябва да остане неприкосновено. Щастието обича тишината.