Гид на астронома - октомври 2024 г.
Време е за нашия месечен обзор на астрономическите явления. Какво по-интересно ни очаква през октомври 2024 г?
Пръстеновидно слънчево затъмнение
Пръстенообразното слънчево затъмнение на 2 октомври е видимо над Южна Америка, южната и централна част на Тихия океан. По време на него Слънцето и Луната ще бъдат в съзвездието Дева.
Максималната му продължителност е 06:04 часа, а максималната му фаза, точно когато Луната е в апогей - 0,933.
Снимка: Zed Hawthorne / Shutterstock
Уви, затъмнението във всичките му фази е недостъпно за наблюдение от България.
Пръстеновидни слънчеви затъмнения се случват, когато Луната е по-далеч от наблюдателя – около апогея на своята орбита. Тогава тя е с по-малък видим диаметър и по време на пълната фаза не успява да закрие изцяло Слънцето. Затова периферията на слънчевия диск остава видима като ярък пръстен около Луната.
C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) е най-близо до Земята
Разстояние - 0,465 AU.
Ще е достъпна за наблюдение с невъоръжено око до средата на ноември.
Източник: Wikimedia Commons/Cpayoub/CC0
Ноември и декември кометата залязва все по-рано и блясъкът ѝ намалява. През този период на видимост тя преминава през съзвездията Дева, Змиеносец, Змия, Орел.
Максимум на метеорния поток Ориониди
На 21 октомври настъпва максимумът на метеорния поток Ориониди. Уви - на фона на една все още ярка Луна (след пълнолунието на 17 октомври).
Орионидите през 2016 г. Снимка: Brian Spencer / Shutterstock
Очакват ни до около 20 бързи метеора на час.
Потокът може да се наблюдава след изгрева на неговия радиант в съзвездието Орион около 22:50 ч. за София. На 21 октомври Слънцето ще изгрее за София в 07:47 ч., поради което принципно визуални наблюдения са възможни до около 06:40 ч.
Фази на Луната
2 октомври - Луната е в новолуние.
17 октомври - пълнолуние. Кървава суперлуна.
Защо супер? Защото се намира на по-малко от 364 хил. километра от нас.
А защо кървава?
Кървавата Луна звучи като нещо, излязло от готически хорър филм. Всъщност обаче е съвсем реална, но единствената ѝ връзка с кръвта е нейният цвят.
Кървавата Луна настъпва единствено по време на пълно лунно затъмнение и е вследствие от същото нещо, което ни поддържа живи – земната атмосфера.
Защо Луната е червена?
Луната се оцветява в червено по същите причини, поради които и залезите и изгревите. Слънчевата се филтрира през земната атмосфера и се разпръсква. Синята се разпръсква по-малко от червената. Ето защо небето изглежда синьо през деня, но когато Слънцето доближи хоризонта, то придобива алени оттенъци.
Снимка: Ekaterina Narozhnova / Shutterstock
Всичко това оказва един странен ефект. Въпреки че атмосферата на Земята е миниатюрна в сравнение със самата планета, земната сянка се облива от част от тази разпръсната светлина и започва да изглежда червена. По време на пълно лунно затъмнение Луната прекосява земната сянка и веднъж щом бъде засенчена изцяло от нашата планета, започва да изглежда кървавочервена.
Спектакълът наистина е фантастичен – човек наблюдава как Луната става все по-тъмна и по-тъмна и във финалния момент се облива в кървавочервен цвят. За разлика от слънчевите затъмнения, които траят само няколко минути и се наблюдават единствено от малки региони на планетата, лунните са видими от всеки в конкретната нощ и могат да продължат до два часа.
Какво още?
8 октомври в 16:00 ч - пик на метеорния поток Дракониди. Обикновено е слаб. Очакват ни 5-10 бавни оранжеви метеора за час.
9 октомври в 10:00 ч - Юпитер започва ретроградно движение.
16 октомври в 18:00 ч - (3) Juno е в съединение със Слънцето.
23 октомври в 18:00 ч - Меркурий е в афелий. Разстояние до Слънцето 0,46670 AU.
31 октомври в 03:00 ч - (15) Eunomia започва ретроградно движение.
Повече информация: официален сайт на "Астрономически календар", фейсбук страница, блог.