Време е за нашия месечен обзор на астрономическите явления. Какво по-интересно ни очаква през септември 2024 г?

Частично лунно затъмнение от земната сянка

Източник: Linda McKenna / Shutterstock

Частичното лунно затъмнение от земната сянка на 18 септември може да се наблюдава от Европа, Африка, Атлантическия океан, Северна и Южна Америка. Лунното затъмнение е достъпно за наблюдение от територията на България до залеза на Луната. Затъмнение от земната сянка започва в 05:12 ч и продължава 1:03 часа.

Нептун е в противостояние на Слънцето

Източник: Sergey Fedoskin / Shutterstock

Най-благоприятният момент за наблюдение на планетата е около датата на противостояние на Слънцето. За да бъде немерен Нептун, е необходим телескоп или бинокъл с диаметър на обектива по-голям от 30 мм. В малки телескопи планетата не се отличава от звезда. Спътниците на Нептун се наблюдават само с професионална техника.

Есенно равноденствие

На 22 септември в 15:43 ч настъпва астрономическата есен.

Лунни фази

3 септември - Луната е в новолуние.

18 септември - пълнолуние. Жътвена Луна.

Снимка: mokokomo / Shutterstock

Защо жътвена? Смята се, че ярката светлина на Жътвената Луна ще позволи на жътварите да работят до късно, за да оберат и последните остатъци от лятната реколта.

Според някои източници Жътвената Луна води началото си от древните северноамерикански традиции. Други обаче твърдят, че тя е била наблюдавана още от англосаксонците през VIII век.

Подобно на всяко едно пълнолуние, и Жътвената Луна се отличава с определени характеристики (особено по време на изгрев). През по-голямата част от годината Луната изгрява приблизително 50 минути по-късно всеки ден. Когато равноденствието наближи, Жътвената Луна изгрява много по-близо до залез Слънце, пише EarthSky.org.

Какво още?

3 септември в 21 ч - (40) Harmonia завършва ретроградно движение.

8 септември в 7 ч - Сатурн е в противостояние на Слънцето.

27 септември - C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) е в перихелий. Разстояние до Слънцето 0,391 AU.

Повече информация: официален сайт на "Астрономически календар", фейсбук страница, блог