Независимо дали са големи, цветни, ядливи  или не, гъбите все още са до голяма степен непознати, въпреки че са от съществено значение за екосистемите и ще бъдат в менюто на дискусиите на започналата в понеделник в Колумбия конференция на ООН за биоразнообразието, предаде АФП.

"Гъбите са от съществено значение за всички сухоземни екосистеми", казва Ейми Хонан, професор по микология и гъбно биоразнообразие в Университета на Орегон, САЩ.

Те са от съществено значение за живота на растенията, предпазвайки ги от сол, тежки метали и болести, обяснява Хонан.

"Без гъби растенията не биха съществували, а ние се нуждаем от растенията за кислород. Така че без тях, светът, такъв какъвто го познаваме, нямаше да съществува", допълва тя.

Гъбите също така разграждат мъртвата органична материя и рециклират въглерода и хранителните вещества, улеснявайки жизнения цикъл на растението.

Гъбата "изплюва" различни ензими, така че разгражда храната си външно и след това я поглъща като смути, казва още Ейми Хонан, отбелязвайки, че е тя е по-близо до животно, отколкото до растение. 

Въпреки важното им значение за биоразнообразието, от около 2,5 милиона вида гъби на Земята, познати на науката са едва 150 000, т.е. само 6 процента, посочва миколожката. За сравнение на учените са известни 98 процента от гръбначните животни, 85 процента от растенията и 20 процента от безгръбначните на планетата.

Ролята на гъбите ще бъде в дневния ред на дискусиите по време на COP16 за биоразнообразието, която започна в понеделник в Колумбия. 

Според британския в. "Гардиън" се очаква Чили и Великобритания да се възползват от възможността да призоват гъбите да бъдат признати като "независимо царство на живота" в законите, политиките и споразуменията, за да бъдат по-добре защитени и да се приемат конкретни мерки за запазване на благотворното им въздействие върху екосистемите и хората.