Китайски учени  откриха дребен растителен вид, датиращ отпреди около 410 милиона години, който предлага нов поглед върху прехода на растенията от океана към сушата, съобщава Синхуа.

Откритието, направено в град Дуюн, в югозападната китайска провинция Гуейчжоу, предлага нов поглед върху процеса на „растителна колонизация на Земята“.

Според изследователите от Института по геология и палеонтология в Нанцзин към Китайската академия на науките откритото от тях растение Zosterophyllum е високо едва 45 милиметра. За разлика от типичната дължина от 100 до 200 милиметра за подобни растения от тази епоха, неговият умален размер е изключително рядък.

Изследователите смятат, че малкото растение, изискващо по-малко храна и репродуктивни инвестиции, вероятно е имало кратък живот и е можело бързо да завърши целия си жизнен цикъл. Смята се, че тази приспособимост е била подходяща за неспокойната околна среда по онова време и е служила като стратегия за оцеляване на растенията в този период.

Преди около 430 милиона години растенията започват прехода си от океана към сушата - процес, който според експертите значително променя екологичната среда на Земята.

„Сухоземните растения в ранните етапи на своето развитие вероятно са разчитали на развиването на разнообразни стратегии за оцеляване, за да преодолеят сложния натиск на околната среда, да завършат „растителната колонизация на сушата“ и в крайна сметка да облекат Земята в зеленина“, казва Хуан Пу, асистент в института, който е ръководител на изследването.

Резултатите са публикувани в Proceedings of the Royal Society B.