Подземното напрежението преди труса в Мианмар може да се е трупало в продължение на 200 години
Натрупването на подземно напрежение, предшестващо разрушителното земетресение, разтърсило Югоизточна Азия миналия петък, вероятно е продължило десетилетия, а дори и два века. Това заяви пред агенция ДПА германският професор по геофизика Мартин Казер.
Жертви и разрушения
Във вторник управляващата военна хунта в Мианмар съобщи, че броят на загиналите е достигнал най-малко 2719 души. Над 4500 души са ранени, а стотици все още се водят за изчезнали.
ОЩЕ ОТ #геология
Причината за катастрофалния трус
Според проф. Казер, който ръководи отдела за геофизични рискове в презастрахователната компания "Мюних Ре" (Munich Re), земетресението е резултат от активността по протежение на разлома Сагайн – най-значимата разломна линия в Мианмар.
„Този разлом преминава през цялата страна в посока север-юг. Земетресението с магнитуд 7,7 е сред най-силните, регистрирани някога в региона“, обяснява експертът.
Геофизични процеси зад земетресението
В този район се срещат две тектонични плочи – Индийската на запад и Евразийската на изток. Те се движат хоризонтално: източната част в посока север-юг, а западната – в обратната посока. „Тези плочи се движат с постоянна скорост от около два сантиметра годишно“, казва Казер. „Напрежението, натрупвано в продължение на 200 години, беше отприщено внезапно със силното земетресение."
Защо сгради се срутиха дори на 1000 км от епицентъра?
Въпреки че Банкок се намира на повече от 1000 км от епицентъра на труса, в града бяха регистрирани сериозни щети, включително срутването на небостъргач. Според Казер, основната причина за това е глинестата почва, върху която е построена тайландската столица.
Река Чао Прая е отлагала седименти с дебелина до няколкостотин метра в продължение на хилядолетия. „Когато тази маса започне да вибрира, амплитудата на движенията на почвата се увеличава, което вероятно е довело до значителните щети в Банкок“, обяснява геофизикът.
Изводи и перспективи
Земетресението в Мианмар подчертава огромния риск, който представляват активните разломи в региона. Според експертите, засиленото наблюдение и строгите строителни регулации могат да намалят щетите при бъдещи подобни бедствия.