Почти трима от всеки четирима от нас ще се сблъскат с екстремни климатични промени през следващите две десетилетия, прогнозира ново проучване.

„В най-добрия случай изчисляваме, че бързите промени ще засегнат 1,5 милиарда души“, казва физикът Бьорн Самсет от Центъра за международни изследвания на климата (CICERO) в Норвегия.

Тази по-ниска оценка би била постигната само при драстично намаляване на емисиите на парникови газове - нещо, което тепърва предстои да се случи.

В противен случай моделирането на климатолога от CICERO Карли Илес и колегите му установява, че ако продължим да следваме сегашния си курс, тези опасни промени ще засегнат 70 % от човешката популация на Земята.

Моделирането им също така показва, че голяма част от това, което предстои да се случи, вече е заложено.

„Единственият начин да се справим с това е да се подготвим за ситуация с много по-голяма вероятност от безпрецедентни екстремни събития още през следващите едно-две десетилетия“, обяснява Самсет.

Вече сме ставали свидетели на примери за тези екстремни явления.

Данните на европейската служба за климата „Коперник“ показват, че Земята току-що е преживяла най-горещото лято в Северното полукълбо в историята. Предишният рекорд е от миналата година. Южното полукълбо също преживява рекордно топла зима.

Месечни аномалии на глобалната температура на въздуха на повърхността (°C) за периода 1850-1900 г. (Copernicus Climate Change Service /ECMWF)

Повишаването на температурата в световен мащаб предизвиква фатални пожари, наводнения, бури и суши, които унищожават реколтата и водят до все по-широко разпространен глад, като създават благоприятни условия за разпространението и на повече болести.

„Подобно на хора, живеещи във военна зона с постоянни взривове и гърмежи, ние ставаме глухи за това, което би трябвало да бъде алармени камбани и сирени за въздушна тревога“, казва климатологът от Центъра за климатични изследвания Удуел Дженифър Франсис пред Сет Боренщайн от Асошиейтед прес в отговор на новите данни от „Коперник“.

Моделирането на Айлес и екипа му предполага, че по-нататъшните екстремни промени във времето ще настъпят дори по-бързо, отколкото сме виждали досега. Това увеличава вероятността по-опасни екстремни температури, дъждове и ветрове да се появят последователно или дори едновременно.

Например увеличаването на броя на сухите мълнии, съчетано с по-големи засушавания, създава по-чести и интензивни горски пожари по целия свят. А през 2022 г. силната гореща вълна в Пакистан беше последвана веднага от безпрецедентни наводнения, които засегнаха милиони хора.

„Обществото изглежда особено уязвимо към високите темпове на промяна на екстремните явления, особено когато се увеличават множество опасности едновременно“, обяснява екипът в своя документ.

„Горещите вълни могат да причинят топлинен стрес и изключително висока смъртност на хора и добитък, стрес за екосистемите, намаляване на селскостопанските добиви, трудности при охлаждането на електроцентралите и нарушения в транспорта.

„По подобен начин екстремните валежи могат да доведат до наводнения и щети на населени места, инфраструктура, култури и екосистеми, засилена ерозия и влошено качество на водата.“

При сегашната траектория на високите ни емисии, тропиците и по-специално субтропиците, където повечето хора наричат своя дом, ще бъдат изправени пред най-големите екстремни метеорологични условия.

„Фокусираме се върху регионалните промени поради по-голямото им значение за преживяванията на хората и екосистемите в сравнение със средните глобални стойности и идентифицираме регионите, за които се прогнозира, че ще претърпят значителни промени в темповете на един или повече индекси на екстремни събития през следващите десетилетия“, казва Илес.

С драстично редуциране на емисиите можем да намалим някои от тези въздействия, но това ще предизвика и по-непосредствени проблеми в някои региони.

„Въпреки че почистването на въздуха е от решаващо значение за здравето, замърсяването му също така прикрива някои от ефектите на глобалното затопляне“, обяснява метеорологът Лора Уилкокс от Университета в Рединг, Англия.

„Сега така необходимото почистване може да се комбинира с глобалното затопляне и да даде много силни промени в екстремните условия през следващите десетилетия. Бързото изчистване на замърсяването на въздуха, най-вече над Азия, води до ускорено съвместно увеличаване на топлите екстремни явления и оказва влияние върху азиатските летни мусони.“

Но ако не се действа, това означава, че тези влошаващи се екстремни метеорологични явления вероятно ще засегнат повечето от нас в рамките на близкото бъдеще.

Можете да видите какви климатични промени се очакват в района на вашия дом на интерактивна карта тук.

„Тези заключения подчертават необходимостта както от непрекъснато смекчаване на последиците, така и от адаптиране към потенциално безпрецедентните промени през следващите 20 години дори при сценарий с ниски емисии“, пишат Айлес и колеги.

Това изследване е публикувано в Nature Geoscience.

Източник: Science Alert