Проектирането на визията на вашата градина, заедно с разположението на лехите, пътеките и зелените площи определено е сериозно начинание и доста прилича на игра на шах или безплатни казино игри. Стратегията за това как да изглежда външното пространство на дома ви със сигурност е много полезна и дори необходима. Перфектните ландшафтни елементи могат да отделят отделни градински пространства, като същевременно позволяват плавно преминаване, създавайки красив оазис с добра функционалност.

В това ръководство за начинаещи ще ви запознаем с тънкостите на използването на ландшафтните елементи за определяне на зони като пътеки, зони за засаждане, както и така важните сенчести места за отдих.

Какво представлява ландшафтното оформяне?

Това е съвкупността от материали и идеи, които се използват за създаване на граници и разграничения между различните части на вашата градина. Добре проектираните ландшафти често имат отделни пространства, които служат за различни цели - жив плет, приятен и прохладен кът за отдих или нова зеленчукова градина. Оформянето с бордюри помага да се подчертаят и разграничат тези отделни зони, като същевременно се придаде цялостен, единен вид на цялостния дизайн на градината.

Многобройните приложения на ландшафтното кантиране

Кантирането като един от способите на ландшафтното оформление създава чисти, ясни линии, които разделят пространствата и насочват погледа плавно от една към друга област във вашето външно пространство. Поставянето на бордюри или други елементи за кантиране най-често се използва при отделянето на тревната площ и съседната градинска леха, но също така може да определя границите около дървета, храсти, тераси, пътеки или всеки преход между различни материали или цели на озеленяването.

От функционална гледна точка обособяването та тези зони помага да се предотврати пълзенето на трева в зоните за засаждане и да се запази почвата или растителният мулч в рамките на обозначените лехи. Прилагането на този тип оформление при пътеки, изградени от насипни материали като чакъл или дървени стърготини цели поддържането на материалите на пътеката подредени и ясно очертани.

По-високите варианти за ограждане, като ниски огради или жив плет, които да контролират преминаването на хора. Според Кралското градинарско дружество, ако цветният материал е с равен участък и е достатъчно широк, за да поеме колелата на косачката, той може да отстрани нуждата от подрязване и същевременно да предпази деликатните растения по ръба на тревната площ.

Избор на цвят и стил на бордюрите

Цветът на бордюра може да се съчетае с заобикалящата го зеленина и цветя. В уютните градини изберете цвят, който се слива с насажденията, за да създадете непринудено усещане. От своя страна по-контрастният цвят на бордюрите ще допринесе за по-подчертаното отделяне на части от външното пространство. За да се радвате на чудесен вариант е добре предварително да обмислите как ще изглежда цветът на бордюра на фона на тревата, почвопокривните растения и останалите насаждения.

Снимка: Unsplash

Материалите, които може да използвате, за да направите кантирането, могат да бъдат от различно естество, така че да удовлетвори напълно вашия стил, ценови диапазон и функционалност.

  • Разделител за тревни площи и градини: Като разделител между моравата и градинските лехи, бордюрите могат да бъдат обикновени като вкопан бордюр или като плитка V-образна бразда.
  • Ивица за косене: Използвайте материали като тухли или камъни, за да създадете стабилна основа, подходяща за колелата на косачката за трева.
  • Захващане на мулч: За да запазите силно мулчирана леха на място, използвайте материал, който се простира поне 2 инча над земята (и 4 инча под нея).
  • Естетически кант: Ако предпочитате да наблегнете на естетиката и красивата визия, възможностите са също толкова много.

Избор на правилния материал за вашите ландшафтни кантове

Материалите, които ще използвате за направата на бордюри, трябва да се съчетават като цяло с ландшафтния дизайн и цялостната естетика. В традиционната градина кантовете с изчистени линии и еднакви материали като тухла или метал ще гарантират изискания вид. За по-непринуден, естествен стил на градината, изберете неправилна форма и модел или смес от органични материали като камък и изсъхнало дърво.

  • Тухли - Материал, който най-често се използва при направата на бордюри. Може да ги подредите както в по-класически вариант, така и по-небрежно
  • Камък - Придава органичен, земен вид, независимо дали е положен в подредена линия или е разположен по-нестандартно. Възможни са варианти с плочи, камъни и калдъръм.
  • Дърво - Достъпни и лесни за обработка, дървените елементи създават топла, естествена рамка. Могат да бъдат обикновени частично вкопани трупчета или произведени градински бордюри.
  • Метал - За модерно излъчване може да заложите на металните кантове, например алуминиевите, които придават индустриален вид.
  • Пластмаса - Един от най-бюджетните и универсални варианти, твърдите пластмасови кантове са лесни за инсталиране и се предлагат в различни стилове/височини.
  • Жив плет - За жив, зелен бордюр помислете за засаждане на нискорастящ жив плет като чемшир или иглолистна теменуга. Живите плетове могат да създават както спретнат и поддържан бордюр, така е по-непринуден и естествен такъв.
  • Рециклирани материали - Бъдете креативни, като използвате уникални рециклирани предмети за бордюри. Така например стари бутилки за вино, неизползвани играчки, керамични плочки, бетонни фигури или запазено дърво с повече въображение и сръчност могат да се превърнат в атрактивни кантове.
  • Ландшафтни камъни - от фини камъчета до големи камъни за оформяне на пътеки, скалите и камъните могат да бъдат естествен и красив вариант за оформление. Речните камъни са изключително издръжливи и определено са интересно предложение.
  • Метални мрежи - те представляват уникален съвременен вариант за ограждане. Те са с различни размери и могат да се подреждат един върху друг.
  • Бамбук - За екзотичен вид направете декоративни бамбукови бордюри, изработени от бамбукови пръти и ламели. Както е отбелязано в списание Horticulture Magazine, бамбуковите огради могат да бъдат чудесно средство за осигуряване на уединение.

Разходи за изработване и планиране на бюджета

Когато планирате вашето ландшафтно оформление, от съществено значени е да предвидите, както разходите за материали, така и разходите за изработване. Някои от варианти за оформяне на бордюри могат да бъдат изключително икономични, докато други изискват повече инвестиции.

Разходите за материали могат да варират от почти безплатни, като например използването на камъни , които вече имате, до доста скъпи за материали от по-висок клас, като тухлена зидария или метални конструкции по поръчка. Плочките, декоративните павета и фабрично изработените бордюри обикновено са по-скъпи.

Ако предпочитате по-висок клас материали, желателно е да го използвате практично и икономично. Заделете средства за висококачествени бордюри за местата, които ще бъдат най-видими и ценени. А там където не се вижда толкова и цялостната концепция на ландшафтното оформление го допуска, може да заложите на по-евтини материали.

При планирането на бюджета е важно да предвидите и разходите за изграждане. Част от оформлението позволява да бъде изработено с ваш личен труд и не са необходими услугите на специализирани фирми. За други материали и сложни модели може да се наложи наемането на професионален озеленител, което увеличава разходите за труд. Подготовката на подходящ изкоп и основа също се отразява на бюджета за изработка.