Най-дългият циклон в историята прекосява целия южен Индийски океан през 2023 г.
Циклонът "Фреди", който миналата година премина през целия южен Индийски океан, преди да опустоши югоизточна Африка, е най-продължителният тропически циклон, регистриран някога - 36 дни, потвърди ООН във вторник.
Експертна група прегледа данните за бурята след неговото забележително пътуване през февруари и март миналата година.
Агенцията на ООН за времето и климата заключи, че той наистина е счупила предишния рекорд.
Комитетът за оценка на екстремните метеорологични условия "призна продължителността на тропическия циклон "Фреди" от 36,0 дни със статут на тропическа буря или по-висок като нов световен рекорд за най-дълга продължителност на тропически циклон", се казва в изявление на Световната метеорологична организация (СМО).
По този начин "Фреди" изпреварва тропическия циклон "Джон", който премина през северната част на Тихия океан през 1994 г. и имаше статут на тропическа буря или по-висок за обща продължителност от 714 часа или 29,75 дни.
Въпреки това „Джон“ остава тропическата буря, изминала най-дълго разстояние - 13 159 км, докато „Фреди“ изминава 12 785 км.
"Фреди беше забележителен тропически циклон не само заради своята продължителност, но и заради способността си да оцелее при множество взаимодействия със сушата, което. за съжаление. имаше значителни последици за населението на Югоизточна Африка", заяви членът на експертната група Крис Велден, експерт по тропически циклони и сателити от Университета на Уисконсин в САЩ.
СМО не прави пряка връзка между изключителната продължителност на живота на „Фреди“ и изменението на климата, причинено от човешката дейност.
Но на страницата си, посветена на тропическите циклони, СМО подчертава, че изменението на климата е свързано "не само с повишената вероятност за поява на големи урагани, но и с пряко увеличаване на тяхната разрушителна сила".
Мадагаскар, Малави, Мозамбик„Фреди“ причини големи човешки и икономически загуби в най-засегнатите страни поради продължителното му преминаване в близост до и над сушата, съобщиха от СМО.
„Фреди“ се разви край северна Австралия и се превърна в буря с име на 6 февруари.
На 21 февруари той достигна сушата в Мадагаскар, прекоси острова и на 24 февруари достигна Мозамбик, като отне живота и на двете страни.
Той премина над Мозамбик и Зимбабве, като донесе проливни дъждове и наводнения.
След това се върна обратно към крайбрежието, възстанови силата си и отново удари Мадагаскар, преди да се върне над Мозамбик и Малави, където наводнения и кални свлачища отнесоха къщи, пътища и мостове.
Тропическите бури получават силата си от топлата вода и затова отслабват над сушата, така че „Фреди“ в крайна сметка се разпада.
В Малави са регистрирани над 1200 загинали или изчезнали и над 2100 ранени, съобщиха от СМО. Ураганът връхлетя страната в момент, когато тя се бореше със сериозна епидемия от холера.
В Мозамбик бяха засегнати повече от 1,3 милиона души, а смъртните случаи бяха повече от 180.
В Мадагаскар близо 200 000 души бяха засегнати от първия и втория удар на урагана, съобщиха от СМО.
Щетите, причинени от „Фреди“, се оценяват на 481 млн. долара според African Risk Capacity, специализирана агенция на Африканския съюз.