Тази карта разкрива какъв ще бъде бъдещият климат там, където живеете в момента
Тъй като екстремните бури, наводненията, пожарите, сушите, студовете и горещите вълни ни връхлитат по-силно и по-често от всякога, прогнозите са, че до края на века повече от половината от нашата планета ще премине в нови климатични зони.
Новата интерактивна карта "Бъдещият градски климат" ви позволява да видите как ще се промени климатът във вашия регион през идните години.
Използвайки данни от Междуправителствената експертна група по изменение на климата (IPCC), специалистът по пространствена екология от Университета на Мериленд Матю Фицпатрик съпоставя 40 581 населени места по света с близките до тях местности, които вече изпитват бъдещия си прогнозиран климат през 2080 г.
Например едно пътуване до северната част на Мисисипи днес ще ви позволи да усетите климата, който се очаква да бъде еквивалентен на този в Ню Йорк през 2080 г.
"След 50 години градовете на северното полукълбо, разположени на север, ще наподобяват онези на юг", обяснява Фицпатрик.
"Всичко се движи към екватора по отношение на бъдещия климат.“
Оценките от 2015 г. показват, че до 2010 г. почти 6% от земната суша вече се е изместила към по-топъл и по-сух климат в сравнение с 1950 г.
Най-мащабните промени, наблюдавани досега, са настъпили в Северна Америка, Европа и Океания. Новата карта разкрива как ще изглежда нашият свят при запазване на тези тенденции до 2080 г., но също така и какво ще се случи при сценарий с по-ниски емисии, ако успеем по някакъв начин да променим нещата.
С очакваното затопляне от 6 °C Вашингтон, окръг Колумбия, е на път да се превърне в днешна Северна Луизиана.
"Колкото повече се приближавате към екватора, толкова по-малко са подходящите климатични условия на места като Централна Америка, Южна Флорида и Северна Африка", предупреждава Фицпатрик. "Няма място на Земята, което да е представително за това как ще изглеждат тези места в бъдеще."
Около 40 % от населението на света живее в тези екваториални региони. Това са повече от 3,3 милиарда души, които се насочват към климат, по-екстремен от този, в който живеем днес. Някои изследователи се опасяват, че части от тропиците могат да станат необитаеми, тъй като в края на краищата телата имат граници по отношение на топлината и влажността, която могат да понесат.
Хората вече умират.
Тъй като миналата година температурите надхвърлиха прогнозираните екстремни стойности и няма признаци, че правителствата и промишлеността намаляват значително емисиите на изкопаеми горива, които причиняват проблема, все по-вероятно е да се сблъскаме с по-екстремните сценарии, очертани на картата.
"Надявам се, че [тази карта] ще помогне на хората да разберат по-добре мащаба на въздействията и защо учените са толкова загрижени”, казва Фицпатрик.
Можете да потърсите родния си град т.
Източник: Science Alert