Проби от скали и прах, събрани от НАСА от астероида Бену, съдържат някои от ключовите химически градивни елементи на живота, съобщиха световните осведомителни агенции, позовавайки се на два научни анализа, публикувани в списанията Nature Astronomy и Nature.

Тези изследвания предоставят едни от най-солидните доказателства досега, че подобни космически скали може да са "засели" ранната Земя със суровини, необходими за възникването на живи организми.

Роботизираният космически апарат OSIRIS-REx на НАСА събра през 2020 г. проби от близкия до Земята астероид – скалиста останка от по-голямо небесно тяло, формирало се преди около 4,5 милиарда години. Тази проба, най-голямата, връщана някога от астероид, бе доставена на Земята през 2023 г.

Един от двата анализа, публикуван в Nature Astronomy, разкрива, че пробите съдържат разнообразна смес от органични съединения. Изследването, публикувано в Nature, установява наличие на минерали, образувани при изпаряването на солен разтвор – солена вода – върху родителското тяло на Бену. Това предполага, че там е съществувала влажна среда, в която може да се е зародила пребиотична органична химия.

В пробите са открити 14 от 20-те аминокиселини, които участват в изграждането на протеините – сложни молекули, играещи ключова роля в структурата, функциите и регулирането на живите организми. Освен това са идентифицирани и всичките пет нуклеобази – аденин, гуанин, цитозин, тимин и урацил, които са основни градивни елементи на ДНК и РНК – носителите на генетичната информация във всички живи същества на Земята.

"Откриването на тези ключови химически съединения в пробите от Бену подкрепя теорията, че астероидите и техните фрагменти са доставили на ранната Земя суровините, довели до появата на живота", коментира астробиологът Дани Главин от Центъра за космически полети "Годард" на НАСА и водещ автор на едно от изследванията.

"Фактът, че тези химически градивни елементи на живота могат да се формират в космоса и са широко разпространени в Слънчевата система, увеличава вероятността животът да е възникнал извън Земята", добавя той.

Органичните съединения съдържат един или повече въглеродни атоми, свързани с други елементи, като водород, кислород, азот и сяра. Целият живот на Земята е основан на въглерод и се изгражда от органични съединения, включително аминокиселини и нуклеобази.

Нуклеобазите са азотсъдържащи съединения, които съхраняват генетична информация. ДНК (дезоксирибонуклеинова киселина) съдържа генетичния код на организма, а РНК (рибонуклеинова киселина) пренася и реализира тази информация.

Изследователите не са открили доказателства за наличието на пълноценни молекули на ДНК или РНК в пробите.

"Цялата биология е изградена от органични съединения. Произходът на живота е тясно свързан с органичната химия, част от която е запазена в тези скали на възраст 4,5 милиарда години", отбелязва астробиологът и съавтор на изследването Джейсън Дворкин.

Всички органични съединения, открити в пробите от Бену, са били идентифицирани и в метеорити, паднали на Земята. Въпреки това учените досега не можеха да изключат възможността тези метеорити да са били замърсени от земни източници.

Пробите от Бену обаче са събрани директно от астероида и са съхранени в напълно стерилни условия, което елиминира вероятността за земно замърсяване. Това ги прави безценен ресурс за изследване на произхода на живота.