Създадоха молекула, която може да съхранява слънчева енергия цели 18 години
Изследователи направиха крачка напред в създаването на молекула, която може да съхранява слънчевата енергия.
Екипът от Техническия университет „Чалмърс“ в Швеция, който публикува най-новите си открития в Energy and Environmental Science, показа за първи път въпросната молекула през 2017 г. Тя е създадена от въглерод, водород и азот. Когато слънчевата светлина достигне до нея, молекулата се превръща в „богат на енергия изомер“. Съставните му атоми са същите, но са подредени по различен начин. Впоследствие този изомер може да се съхранява като течност, а енергията в него да се ползва на по-късен етап. Дори след години.
„Енергията в изомера може да се съхранява цели 18 години – казва ръководителят на екипа Капсър Мот-Пулсен. – А когато решим да я извлечем и да я използваме, топлинното увеличение е по-голямо, отколкото въобще сме се надявали."
ОЩЕ ОТ #слънчева енергия
Цялата система се нарича MOST (молекулярно съхранение на слънчева термална енергия). Слънчевата светлина се улавя от течността посредством топлинен колектор на покрива на дадена сграда. Това на практика е огънат отразител с тръба в средата – той следи движението на Слънцето подобно на сателитна чиния.
Колекторът фокусира слънчевите лъчи през пролука в тръбата и я насочва към течността. Впоследствие тази течност се съхранява на стайна температура. Когато имаме нужда от енергията в нея, я нагряваме с помощта на катализатор.
В своя най-нов научен труд екипът твърди, че усъвършенствали катализатора. Благодарение на този факт те вече имат пряк контрол над освобождаването на енергията. Катализаторът създава реакция, за да стопли течността до 63°C, като същевременно позволява повторното използване на молекулата.
Освен това учените вече не слагат в течността потенциално опасния химикал толуен, който е възпламеним. Дори твърдят, че системата не отделя никакви вредни емисии и може да се ползва целогодишно.
Екипът вече доказа, че технологията им е приложима. Сега учените ще се съсредоточат върху нейното усъвършенстване. Те искат да увеличат температурите поне до 110°C и да комерсиализират изобретението си до 10 години.
„Остава ни още доста работа – казва Мот-Пулсен. – Накарахме системата да работи. Сега трябва да се уверим, че всичко е с оптимален дизайн.“
Източник: iflscience