Астрономи откриха признаци за наличието на океани на две планети джуджета в Слънчевата система
Астрономи от САЩ са открили още два обекта в Слънчевата система, които може да съдържат вода в течно състояние - планетите джуджета Ерида и Макемаке, съобщава сайтът на Югозападния изследователски институт в Сан Антонио, Тексас.
Малките ледени светове Ерида и Макемаке се намират в пояса на Кайпер в покрайнините на нашата звездна система. Ерида е сравнима по размер с Плутон, а диаметърът на Макемаке е с около 1000 километра по-малък от този на първите два обекта.
Доскоро и двете планети джуджета оставаха слабо проучени заради отдалечеността си. Ерида се намира на 14,4 милиарда километра от Слънцето, а Макемаке - на 7,7 милиарда километра.
Неотдавнашни наблюдения с космическия телескоп "Джеймс Уеб" показаха, че на повърхността на Ерида и Макемаке има замръзнал метан. Това подсказва, че в недрата на планетите джуджета протича геоложка активност, което от своя страна насочва към възможността за наличието на океани от вода в течно състояние под замръзналата обвивка.
"Съотношението деутерий/водород показва геохимичния произход на метана. Нашите данни насочват към повишени температури в скалистите ядра на тези светове, което позволява производството на метан", пишат изследователите.
За образуването на метан в недрата на планетите е необходима температура над 150 градуса Целзий. Подобна температура може да възникне единствено поради наличието на радиоактивни изотопи в скалистите ядра на всяка планета джудже, освобождаващи топлина при разпадането им.
Учените отбелязват, че дълбините на Макемаке и Ерис теоретично могат да бъдат обитаеми поради наличието на вода в течно състояние и метан, който идва от ядрата им, а не попада в подледниковите океани отвън.