Фрагменти от гранит, открити в метеорит, разкриват, че на Марс са съществували зародиши на континенти преди 4,4 милиарда години, съобщава АФП, позовавайки се на статия в Nature Geoscience.

Това откритие предоставя нови насоки за разбирането на ранната еволюция както на Червената планета, така и на Земята. Въпреки че мисии за изследване на Марс все още не са върнали скални образци, такива метеорити вече са достигнали Земята, давайки ценна информация.

Около 400 килограма марсиански скали, събрани по целия свят, са били анализирани, благодарение на редките газове, които са уловени в тях. Тези газове съвпадат с тези, открити в атмосферата на Марс, което потвърждава техния произход, разяснява Брижит Занда, специалист по метеорити в Националния природонаучен музей в Париж и съавтор на изследването.

През 2012 г. френски търговец на метеорити донесе образци от Западна Сахара, включително метеоритът NWA7533, известен като "Черна красота". Той има уникална текстура, която се отличава от тази на другите марсиански метеорити. Тъмната вътрешност на този метеорит съдържа светлорозови и белезникави зрънца, съставени от скални фрагменти, които са се консолидирали след удари върху древна повърхност на Марс.

До този момент всички открити марсиански метеорити са били свързани с базалти, които са основна част от океанската кора на Земята. Те са образувани чрез бързо охлаждане на магмата, което предполага, че процесът на формиране на планетата е бил сходен със Земята. Дълго време се смяташе, че на Марс няма еквивалент на земните континенти. Последните открития обаче поставят под съмнение тази теория.

През последното десетилетие изследвания, проведени от марсохода "Кюриосити", показаха, че някои марсиански скали съдържат повече силициев диоксид от базалта, потвърдило и новото изследване в Nature Geoscience.

Някои от откритите фрагменти от метеорита "Черна красота" се оказват гранит, съдържащ кварц – минерал, който е чист силициев диоксид. "На Марс вероятно са се образували протоконтиненти, свързани с удари, които са разтопили дебел слой марсианска кора и са довели до формирането на скали, богати на силициев диоксид", допълва Занда.

Това откритие подсказва и за възможното наличие на вода на повърхността на Марс в древността. Марсианските гранити, на възраст 4,4 милиарда години, предлагат нова перспектива и за геоложката еволюция на Земята. Според физичните модели, Марс и Земята вероятно са имали сходни климатични условия, а геоложките процеси върху тях са били също така сходни. Следователно може да се предположи, че процесите, водещи до образуването на първите земни континенти, също са били подобни на тези, които са формирали първоначалните марсиански гранити.

По-рано китайският марсоход предостави нови доказателства за древен марсиански бряг, което още повече потвърждава наличието на вода на Червената планета в миналото.