Зрелищна огнена топка озари небето над Великобритания и Ирландия
В сряда ярка огнена топка озари нощното небе над Великобритания и Ирландия. Небесният спектакъл, заснет от мнозина, вече се проучва от учените. Все още не се знае дали става дума за космическа скала или космически боклук.
Wow — a meteor appears to have entered the earth’s atmosphere & crashed somewhere north of #Glasgow, along #Scotland’s northwestern coast.pic.twitter.com/5E7h1uIdf5
— Charles Lister (@Charles_Lister) September 14, 2022
„На този етап нямаме представа дали огнената топка над Шотландия е метеорит или космически боклук. Тя пада под изключително плитък ъгъл, била е видима дълго (20 секунди) и се фрагментира доста“, казва д-р Люк Дейли, лектор по планетарна геонаука към Глазгоуския университет.
„За момента по-скоро клоним към метеорит – макар и да е бавен, скоростта му все пак не е малка. Един типичен голям космически боклук ще пресече небосвода за около 2 минути, а не за 20 секунди. Освен това бихме очаквали от космическия боклук да се фрагментира още повече. Надяваме се, че скоро ще направим необходимите изчисления за неговата скорост и орбита и ще знаем с по-голяма сигурност дали това е било космическа скала или не.“
Метеорологичната служба на Великобритания обаче клони по-скоро към космически отломки.
Ако действително е метеор, то най-вероятно той е оставил след себе си някакъв метеорит (досущ като прословутия метеорит Уинчкомб, открит благодарение на усилията на UK Fireball Alliance. Ако част от огнената топка е достигнала до шотландска почва, това ще е първият метеорит, откриван в страната за последните 100 години. Учените обаче не бързат да се радват.
„За съжаление, независимо за какъв обект става дума, фактът, че влиза под толкова плитък ъгъл, означава, че най-вероятно е изгорял изцяло – дори и нещо да е оцеляло, то сигурно си е проправило път до дъното на Атлантическия океан“, допълва д-р Дейли пред IFLScience. „Ето защо, уви, все още няма планове да бъде търсен. Веднъж щом получим повече данни и добием по-ясна представа за какво иде реч, ако нещо е оцеляло и ако е паднало на земя, със сигурност ще се опитаме да го намерим. За момента обаче просто гледам отново и отново невероятните кадри с тази огнена топка.“
Много е вероятно през идните години броят на огнените топки, които озаряват небосвода ни, да се увеличи благодарение на огромния брой обекти (включително множеството сателити на Илон Мъск и компания), които се изстрелват в космоса постоянно.
Източник: IFLScience