Марсоходът "Пърсивиърънс" на NASA се натъкна на разнообразни органични вещества в кратера Джезеро на Червената планета. Данните от ново проучване дават основание да се предположи, че в миналото на това място може да е съществувала по-сложна система, отколкото се смята досега.

Изследователите предлагат редица обяснения за произхода на органични съединения на Марс. Сред тях са взаимодействия между вода и скали, отлагания от космически прах или метеорити, но не е отхвърлен и биотичен произход - от живи организми.

Според проучването по-добро разбиране на органичните вещества, открити на Марс, може да хвърли светлина върху наличие на източници на въглерод, което е важно за търсенето на потенциални признаци на живот.

Марсоходът разполага със специален инструмент, който позволява фино картографиране и анализ на органични молекули и минерали на Червената планета.

През февруари 2021 г. роувърът "Пърсивиърънс" се приземи в кратера Джезеро - мястото на древен езерен басейн с голям потенциал да е бил обитаван в миналото.

Оттогава учените изследват геоложкия състав на дъното на кратера с помощта на набор от инструменти на борда на марсохода, които могат да правят снимки и да анализират скалите.

Изследователите Сунанда Шарма, Райън Ропъл и колегите им проучват получените данни от два обекта на дъното на Джезеро.

Сигнали за органични молекули са открити при всичките наблюдавани десет цели в кратера, като повечето от тях са в образуванието Мааз, отколкото в Сейтах. Те могат да са уникални за всеки от изследваните обекти. 

Данните са публикувани в Nature.