Учени засякоха сблъсък между мистериозен обект и черна дупка
Астрономи от LIGO - мащабен физичен експеримент и обсерватория за откриване на космически гравитационни вълни - съобщиха, че са засекли сблъсък на черна дупка с "мистериозен компактен обект", пише CNET.
Първите следи от това събитие са били забелязани още на 14 август миналата година благодарение на образуваните от сблъсъка гравитационни вълни.
Астрономите установяват, че вълните идват от сливането на два компактни обекта. Събитието носи името GW190814, като учените го определеят като уникално по своя вид. Има две основни причини за това, казват учените в сайта на LIGO.
Първата е, че единият обект е около 9 пъти по-тежък от другия. Това прави сблъсъка най-неравномерния досега, от който са засечени гравитационни вълни.
Втората причина е, че по-лекият обект най-вероятно или е най-леката черна дупка досега, или най-тежката неутронна звезда, която досега е откривана в подобна бинарна система. Учените обаче нямат достатъчно данни за това какъв е обектът.
Сблъсъкът е бил доста далеч от Земята, на около 800 млн. светлинни години разстояние. По-тежкият обект е около 23 пъти по-тежък от Слънцето, а другият - само 2,6 пъти.
За учените е трудно да си обяснят как може да има толкова тежка неутронна звезда или толкова лека черна дупка. Ако вторият обект е черна дупка, това ще я направи най-леката откривана досега.
Ако е неутронна звезда, тя обикновено е много по-лека и се превръща в черна дупка, когато стане много голяма и тежка. За да може да се обясни толкова тежка неутронна звезда, може да се наложи преосмисляне на познатата физика, казва Рори Смит, част от екипа.
Според Смит дори и да става дума за черна дупка, това пак ще изисква преработка на много от сегашните модели, защото очевидно може да има и много по-малки и леки такива обекти, които се образуват и при по-различни условия. И в двата варианта, това е ново откритие за науката.
Това е едва вторият случай, когато гравитационни вълни откриват толкова голяма разлика в масите на двата обекта. Той е използван и за нова проверка на Теорията на относителността на Айнщайн. Тя отново съвпада, т.е. познатото до момента все още важи, но очевидно има и нови елементи, които трябва да се обяснят.