Затъмнение от космоса: Видео на НАСА показва лунната сянка, преминаваща през Земята
Докато милиони души в цяла Северна Америка се струпваха, за да запълнят всеки хотел, мотел и AirBnB по тънката ивица земя, простираща се от Мексико до източното крайбрежие на Канада, шепа хора имаха привилегията да наблюдават пълното затъмнение през 2024 г. от най-доброто място за целта - Международната космическа станция (МКС).
Видеоматериалите, споделени от астронавтите на около 400 километра над Земята, предоставят уникална гледна точка към вчерашното събитие.
За тези, които са на земята, тъмнината, причинена от заставането на Луната пред Слънцето, продължава почти колкото една средностатистическа рок балада от Топ 40.
Хората, намиращи се в орбиталната космическа станция обаче, можеха да оценят за малко по-дълго пълното величие на лунната сянка, преминаваща през повърхността на планетата.
Ever seen a total solar #eclipse from space?
— NASA (@NASA) April 8, 2024
Here is our astronauts' view from the @Space_Station pic.twitter.com/2VrZ3Y1Fqz
Нищо в позицията на МКС не е било случайно. NASA се подготвя за този момент от месеци, като бавно променя траекторията на станцията, за да я постави точно там, където ще се развива действието на 8 април.
Искате още по-добра гледка? Националната океанска и атмосферна администрация е създала анимация на цялото събитие, съставена от снимки, направени от един от геостационарните метеорологични спътници.
1:53pmEDT update: moon still moving in front of the Sun. #Eclipse2024 https://t.co/C5djEsyYs8 https://t.co/uC8NPkGEVX pic.twitter.com/kXQOnnC6f3
— National Weather Service (@NWS) April 8, 2024
Космическата станция ще се пенсионира вероятно през 2030 г., но тъй като NASA подготвя постоянна база на лунната повърхност, не е изключено да видим снимки на лунната сянка, преминаваща над Монтана през 2044 г., направени от гледната точка на лунен изследовател.
Източник: Science Alert