Паразитни бръмбари, които нападат дърветата, се внедряват ефективно в растенията с помощта на щитове от гъби, които пренасят в устата си. Заговорът е разкрит от руски учени, цитирани от портала ScienceNOW и американското списание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Изследователите проследили навиците на насекомото Dendroctonus ponderosa, което парацитира на някои видове хвойнови храсти, разпространени в Северна Америка. Близо до тях често растат гъби от вида Grosmannia clavigera, за които отдавна витае подозрението, че подпомагат по някакъв начин проникването на бръмбарите във вътрешността на растенията.

Сега стана ясно точно как. Когато насекомото се промъква под кората, растението започва да отделя отровна субстанция, която е пагубна за животинката. Ентомолозите обаче са забелязали, че бръмбарите от този вид често пренасят гъби G. clavigera в устата си, когато се местят от дърво на дърво. Специалистите размножили екземпляри от гъбата в лабораторни условия и ги обработили с веществата, отделени от нападнатите от насекоми дървета. Оказало се, че когато тези вещества попаднат върху гъбите, те отключват набор от гени, които разрушават дървесните токсини. Така гъбата се превръща в своеобразен щит, който поема токсините и дори ги преобразува в хранителни за себе си вещества.

С един удар - два заека. Необичайната комбина помага едновременно на насекомото да попадне в удобна за него среда и прехранва гъбата, която го защитава от "митническия контрол". Известни са и други видове, които образуват партньорство на генетично ниво. Граховите листни въшки например са заимствали гени от паразитиращите върху тях гъбички, които им помагат да синтезират каротиноиди - вещества с отлични антиоксидантни свойства.