Ако искате да подобрите формата си или да влезете във форма, но не с едно щракване на пръстите (което както знаем е почти невъзможно, а и с доста съмнителен ефект във времето), а бавно и целенасочено, но с дълготрайни резултати, се налага да промените не просто навиците си, но и подхода към тях.
Ето 10 полезни съвета, които ще ви помогнат да направите това много по-лесно, отколкото сте предполагали, че може да се случи!

Започнете с двигателна активност

Това ще въздейства върху сърдечно-съдовата система и ще ви направи много по-устойчиви. Аеробните упражнения са чудесен избор за тази цел. А и укрепват мускулите. Но задължително започнете с малки и реалистични цели, а не с грандиозни очаквания. 
Не се стремете да пробягате изведнъж 5 км без прекъсване, защото като видите, че е невъзможно, бързо ще се демотивирате и ще се откажете. Поставете си малка цел – да тичате в продължение на 30 минути, като постепенно почивките с ходене започнат да стават все по-кратки и все по-малко. На финала задължително се наградете с нещо дребно.

Увеличете движението

Постепенно трябва да достигнете до 150 минути кардио на седмица, ако искате да има ефект от тренировките ви. Независимо от конкретната ви цел, трябва да се опитате да включите такъв тип упражнения във вашата седмична двигателна активност. А ползите за формата и здравето от тези тренировки са наистина големи. Освен, че помагат да влезете във форма, те укрепват сърцето и белите дробове, подобряват кръвообращението и помагат да контролирате теглото си.
Ако никога преди не сте тренирали, започнете с нискоинтензивни, краткотрайни упражнения за около 20-30 минути. Когато ви станат лесни, увеличете интензивността, честотата или продължителността.

Опитайте интервални тренировки 1-2 пъти седмично

Независимо къде и какво тренирате, може да увеличите количеството изгорени калории, като промените интензивността на упражненията или като редувате натоварващи фази с такива за възстановяване.
Високоинтензивните интервални тренировки помагат да се изгорят много калории, да се намали мастната маса и да се ускори метаболизма, което ги прави идеални за отслабване.

Ограничете заседналите моменти

Има все повече проучвания и доказателства, че прекарването на много време в седнало положение през деня увеличава риска от затлъстяване, метаболитен синдром, диабет, хипертония и висок холестерол.
Опитайте да увеличите физическата активност през деня. Ако искате да влезете във форма, движете се или ходете повече. Пробвайте да добавите поне половин час повече движение в ежедневието – например 10 минути след всяко хранене или разходка в обедната почивка, и ще видите колко по-добре ще се чувствате.
Постепенно увеличавайте времето, през което сте на крака, защото така им помагате да не отичат. А в почивните дни не засядайте по цял ден пред телевизора. Излезте навън и си направете една дълга и хубава разходка.

Продължава на страницата на Новите родители