Миенето на зъбите преди ядене помага за добрата зъбна хигиена
Медиците всяка следваща година излизат не само с усъвършенствани лекарства и технологии, но и с неочаквани препоръки. Например да си мием зъбите преди, а не след ядене.
Ако в устата бъка от бактерии, те се "хранят" едновременно с нас, размножават се и атакуват не само зъбите - лесно могат да продължат към гърлото и хранопровода. Отделно захарите и бактериите образуват разяждащ зъбите коктейл.
Хората си мислят, че целта на почистването на устата е отстраняването на остатъците от храна, но истинската причина е да се намали нивото на микробите, обясняват зъболекарите.
Когато става дума за храни, съдържащи киселини, вредата от миенето непосредствено след хранене е най-очевидна. А дори в плодовете - символ на здравословното меню, има натурални киселини. Повечето хора са убедени, че това е причината веднага след ставането от масата да се хванат за четката. Допълнителен аргумент им е, че почти липсват плодове, които не оцветяват зъбите.
Така е, наистина, но ще е грешка да почнем ожесточено да търкаме. Защото киселините са размекнали горния слой на зъба и му трябва около час време, за да започне да се възстановява. Четкане в този "карантинен" срок ще създаде трайни поражения, отделно ще фиксира оцветяването.
По същата причина отложете миенето и след чашата вино - в него също има киселини. И също е добре само да изплакнете зъбите, но не и да "жулите" върху уязвимия слой. Изобщо, изплакването на устата е като че ли най-важното средство за хигиена, когато сме в движение. Другото бързо средство за освежаване на устата е дъвката без захар, но не я ползвайте повече от 20 минути.
Все пак най-важният момент за здравето е вечерното миене. И то трябва да се прави винаги със старанието на дебютант. За да се ограничи до минимум враждебното население от микроби в устата преди лягане. Остане ли, цяла нощ ще върши пъкленото си дело.