Тревожна ли сте
Не можете да откажете, когато някой ви поиска нещо? Страхувате се, че някой ще се обиди, ако му кажете „не“? Опитвате си да бъдете „добри“ за всички в ущърб на себе си и вашите интереси?
Психолозите отбелязват: това са признаци на силна вътрешна тревога и безспокойство.
Как да ги разпознаем?
1. Запазвате спойствие в критични ситуаци
От една страна е полезно да сте единственият, който съхранява здравия си разум сред хаоса. Не показвате на наранено дете колко сте уплашени или насърчавате всички да запазят спокойствие в критична ситуация на работното място. Но в това спокойствие се крие проблем.
„Ако реагирате ефективно на екстремен стрес, значи сте свикнали с него, защото сте постоянно в състояние на тревожност. Вие винаги сте готови нещо да се случи, обяснява психотерапевтът Амелия Келии. - Вашият мозък вече се е „адаптирал“ към условия на силен стрес. Но когато стресът достигне точката на прегаряне, започват истинските проблеми.“
Експертите съветват да си позволите да се отпуснете, особено след преживени трудни ситуации.
Не задържайте емоциите си в себе си, спортувайте. Като цяло, се научете да освобождавате стресиращите чувства.
2. Стремите се към съвършенство
Безупречно завършеният доклад, разбира се, ще зарадва вашите началници, но какво се крие зад желанието да бъдете перфектен вав всичко?
Перфекционизмът, макар и насърчаван в общество, по същество е защитен механизъм в ситуации, в които се страхувате от неуспех или провал.
Ако отлагате нещата за по-късно, защото не сте готови да ги направите перфектно сега, това също е тревожен знак.
„Тревожният човек се страхува от негативните последици, които могат да дойдат, защото не е направил нещо правилно, обяснява Лира де ла Роса. - Така че той си поставя високи стандарти. Той жадува някой да похвали работата му, защото това го зарежда с допамин.“
За да се справите с безпокойството, трябва да приемете една проста идея: грешките са възможности за растеж, а не сигнал за провал.
Вашите мантри сега са: „Не се стремя към съвършенството “ и „По-добре е просто да го направя добре навреме, отколкото да го направя перфектно, но когато никой вече не се нуждае от него“.
3. Правите повече от необходимото
Това също е вид перфекционизъм - дори ако сте изпълнили добре задачата, е трудно да се отървете от досадната мисъл, че сте могли да направите още повече, дори никой да не го е поискал от вас.
„Много хора се хвърлят в работа или други отговорности, за да се справят с чувството на неадекватност или да се спасят от неприятни емоции“, казва Лира де ла Роса.
Вместо това психоложката съветва да цените баланса: трябва да имате време за релаксация, хобита, контакти, общуване.
Това не е лесно, в началото ще изглежда, че се грижите за себе си „в ущърб на важни неща“. Но това е единственият начин да избегнете прегарянето и да поддържате здрава психика.
4. Проявявате свръхотговорност
Стремите се винаги да сте наясно с всичко и проявявате свръхотговорност. Защо?
Мислите , че никой няма да направи нищо без вас или ще го направи, но не така както трябва.
Поемате задачи на други хора, защото можете да ги вършите по-добре.
За психолозите това е знак, че се страхувате да не загубите контрол над ситуацията и се опитвате да контролирате живота си, за да останете „на върха“ през цялото време. За съжаление, с времето това води до много проблеми: стрес, лошо здраве, трудности с управлението на гнева.
„Една от алармите е, когато човек изпитва затруднения да не поиска помощ, казва Амелия Кели. - Делегирането на задачи е нормално! Не се насилвайте да правите всичко добре сами. Поставете лична граница за това, което трябва да правите - позволете си да бъдете несъвършени. Имайте предвид, че не всичко е под ваш контрол."