Йогата подобрява познавателните способности при по-възрастни жени с риск от болестта на Алцхаймер
Сесиите по йога могат да подобрят познавателните способности и паметта при по-възрастни жени, изложени на риск от болестта на Алцхаймер, като вероятно ще намалят броя на факторите, които допринасят за това, и ще забавят появата на симптомите.
Изследователи от Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA) проучват 79 жени на възраст над 50 години, които потенциално са имали вариант на ген, който ги излага на по-висок риск от развитие на болестта на Алцхаймер. Въпросният ген е свързан и с повишаване на кръвното налягане, сърдечния ритъм и анормални кръвоносни съдове в мозъка.
Жените, участващи в проучването, сами съобщават за влошаване на когнитивните способности и в момента приемат лекарства за холестерол или високо кръвно налягане, страдат от диабет или наскоро са преживели сърдечен удар.
Доброволките са разделени на две групи. В продължение на 12 седмици едната следва курс на обучение по кундалини йога, а другата - курс на стандартни упражнения за трениране на паметта. Последвалите прегледи показват "значителен, голям ефект" на повишаване на познавателните способности на групата, която се занимава с йога, в сравнение с тези, които правят упражнения за памет.
"Тези резултати предполагат клинични и биологични ползи от кундалини йога за субективния когнитивен спад, като свързват промените в познанието с противовъзпалителните ефекти на йога", пишат изследователите в публикувания си документ.
Проучването е свързано с редица ограничения, което означава, че все още е изключително рано да твърдим, че йогата може да намали вероятността от развитие на Алцхаймер, но по всичко личи, че при тази малка група доброволци тя помага при някои ранни проблеми, свързани с болестта.
В групата на йога изследователите наблюдават възстановяване на невронните пътища, намаляване на намаляването на мозъчното вещество и обръщане на някои биомаркери (биологични знаци), свързани със стареенето и възпалението, които са свързани с болестта на Алцхаймер.
Кундалини йога се концентрира повече върху дишането и медитацията, отколкото върху заемането на физически пози, и в предишни изследвания е доказано, че е ефективна в борбата с когнитивния упадък и повишаването на настроението.
"Именно за това е полезна йогата - за намаляване на стреса, за подобряване на здравето на мозъка, за субективно представяне на паметта и за намаляване на възпаленията и подобряване на невропластичността", казва психиатърът Хелън Лавретски от Калифорнийския университет.
Част от проблема при превенцията и лечението на болестта на Алцхаймер е, че все още не сме сигурни какво точно я причинява. Добрата новина е, че учените непрекъснато се доближават до някои отговори и са открили множество състояния - например депресия - които са тясно свързани с болестта.
Ако разберем как да намалим риска от болестта на Алцхаймер, може да научим повече за начина, по който тя се активира, а най-новите изследвания показват, че благотворното въздействие на йогата си струва да бъде проучено.
Що се отнася до избора между йога и упражненията за памет като начини за поддържане на бистър ум в напреднала възраст, защо не и двете? Изследователите отбелязват, че упражненията за трениране на паметта наистина са довели до подобряване на запаметяването, както е било предвидено.
"Йогата има този противовъзпалителен, намаляващ стреса, противостареещ невропластичен ефект върху мозъка, който би допълнил тренирането на паметта", казва Лаврецки.
"В идеалния случай хората трябва да правят и двете, тъй като те тренират различни части на мозъка и имат различен общ ефект върху здравето."
Изследването е публикувано в Translational Psychiatry.
Източник: Science Alert