Празните хора са опасни. Нуждаят се от енергия. От чужда енергия.

С какво е опасен човек без енергия? Условно казано - няма жизнена енергия. Празен е. Затова не го интересува нищо друго освен самия себе си. Не говори за никой друг, само за себе си. За дрехите си, за храната, за пътуването. За делата си. И това са непоносимо скучни разговори. Защото в тях няма топлина, няма ярки събития, никакво желание да заинтересува събеседника. По подразбиране се смята, че информацията за тоалетната е вече интересно и важно.

Той е студен. Демонстрира емоции, дразни се, гневи се, ако не се изпълняват желанията му и не му обръщат внимание. Но да съчувства не иска; да обича някого не умее.

Такъв човек не е интересен на никого. Близките му общуват с него някак, другите го избягват.

Виждате ли, такъв човек живее за сметка на другите. Изсмуква енергията им не нарочно, а защото е празен. Зарежда се за сметка на другите.

Достатъчно е да общувате с празен човек няколко минути и се чувствате опустошени. Нямате сили. Настроението ви е паднало. Езикът ви се върти трудно, губите нормалната си жива реч и трудно подбирате думите.

А такъв празен човек устройва постоянно сцени и конфликти за нищо. В семейството и там, където го търпят. Така се зарежда, така запълва пустотата си. Запълва резервоара си.

Нашият руски психиатър Ганушкин нарича такива хора „конституционално-глупави“. По-добре е „празни“. Напоследък, стават все повече, особено през трудни времена – и това е подчертавал, дори го е смятал за признак на социална криза.

Възможно е, големи групи „празни хора“ да започват активно да пълнят „резервоарите“ си за сметка на социума. За сметка на живите и топли хора. И се „чупи“ цялата енергийна структура на обществото, там където се случва всичко това. Грубо казано, пука се тръбата по която тече условна енергия. И започва да се разлива не където е необходима, създавайки мръсен и безконтролен фонтан?

Това е само метафора. Но празните хора и общуване са опасни. Опустошават ни и нарушават баланса на системата.

Изпълвайте се с:

  • четене на вечни и интересни книги;
  • с прекрасна музика;
  • с обучение, образование;
  • общувайки с интересни и развити хора;
  • заставяйте се да мислите, да съпоставяте, да намирате същността, да правите изводи;
  • гледайте хубави филм;
  • грижете се за животни, за растения – те ни изпълват с добри емоции, понякога повече, отколкото успяват хората.

Ценете и пазете всичко, което ви изпълва. И бягайте от тези, които ви опустошават, ако е възможно. Скуката, принудителното вежливо отношение и имитиране на емоции, които не изпитваме, празното бъбрене – пилеят сили.

Празните хора са опасни. Необходима им е енергия, затова са много прилепчиви и натрапчиви.

Но сега няма излишни сили и време. И трябва да сте грижливи за ресурсите си. За да не попълните тълпата от празни хора.

Автор: Анна Кирянова