Нидерландски учени създадоха модел за прогнозиране на състоянието на болните от Алцхаймер
Учени от центъра „Алцхаймер“ към Университетската болница в Амстердам са разработили модел, който може да предскаже колко бързо ще се влошава състоянието на пациентите с леко когнитивно увреждане или лека деменция, дължаща се на болестта на Алцхаймер, съобщи пресслужбата на болницата на сайта си.
Следващата стъпка към персонализирана прогноза за пациентите е разработването на приложение, което използва този модел за прогнозиране. Изследването е публикувано в списание Neurology.
Въпреки че прогнозите не дават абсолютна сигурност, моделът дава представа за хода на заболяването за период от 5 години, пише БТА. Наличен е прототип на приложението, който може да се използва в научни изследвания. Следващата стъпка е да се разработи по-удобно за ползване приложение с участието на пациенти, членове на семейството и специалисти.
Моделът се основава на данни от почти 1000 болни от Алцхаймер. Той използва обща информация като възраст, пол и резултат от когнитивен тест, както и данни от сканиране с ядрено-магнитен резонанс и биомаркери в гръбначно-мозъчната течност. "В резултат на това тя дава прогноза, която наистина е съобразена с всеки отделен човек", казва Ван дер Веер, лекар-изследовател в центъра „Алцхаймер“.
"Когато диагнозата е поставена, едно нещо, което е сигурно, е, че състоянието на пациента ще се влоши", казва директорът на центъра Визе ван дер Флиер пред телевизионния канал Ен О Ес (NOS). "Колко бързо ще се случи това, зависи до голяма степен от човека, но това е нещо, което всеки болен иска да знае."
Новият модел ще даде на лекарите и пациентите представа за перспективите пред страдащите от Алцхаймер, каза Ван дер Флиер. "Използвахме прост тест, извършван в продължение на няколко години с група пациенти, и ги сравняваме с данните, които сме събрали в момента на поставяне на диагнозата."
Като се вземат предвид възрастта, полът на пациента и резултатите от сканирането на мозъка, тези данни могат да предскажат колко бързо ще намалеят мисловните умения и при новите пациенти.
Ван дер Флиер посочва, че прогнозата никога не може да бъде 100% правилна, но ще направи много, за да облекчи пациентите с Алцхаймер от несигурността за тяхното бъдеще.
"Лекарите могат да използват модела, за да обяснят какъв може да бъде възможният ефект от дадено лечение. Например, ако пациентите започнат да живеят по-здравословно или да приемат лекарства". Това може да бъде отправна точка за разговори между лекаря, пациента и семейството относно плюсовете и минусите на лечението, така че те да могат заедно да стигнат до подходящо решение“, казва Ван дер Флиер, цитиран от Университетската болница в Амстердам.