Представете си, че гледате телевизия. Изведнъж ухото ви започва да ви сърби. Вкарвате малкия си пръст в него и се почесвате. Изваждате го и съзирате малката кафеникаво топче на върха на пръста си.

Това е ушна кал. И тя тормози хората от векове. Археолози са се натъквали на различни инструменти за отстраняването ѝ, създадени преди хиляди години от древните римляни и дори от викингите. Но ако можехте да щракнете с пръсти и да си пожелаете да премахнете цялата ушна кал на света, това може би няма да е толкова хубаво, колкото вероятно си представяте.

Ушният канал е покрит с кожни клетки, както и с различни жлези, които отделят най-разнообразни вещества. Ушната кал се образува в ушния канал и представлява смес от кожни клетки, пот и мастни масла. Тези вещества се смесват и образуват малки, а понякога и доста големи купчинки златистокафява утайка.

Ушната кал на всеки е уникална. При някои е по-пастообразна, при други е суха, а при трети е жълта, кафява или черна. Учените са открили ген, който изглежда определя колко влажна или суха е тя. Така че, ако ушната ви кал е много гъста и миризлива, това е още едно нещо, за което можете да обвините родителите си.

Въпреки че на пръв поглед изглежда досадна, ушната кал всъщност изпълнява някои важни роли. Тя помага за поддържането на здрава и влажна кожа в ухото и според лекарите може да предпазва ушния канал от инфекции. Ако на света нямаше ушна кал, ушите ви щяха да са сухи и да ви сърбят. Вероятно щяхте да ги чешете постоянно и да получавате по-често инфекции на ушния канал.

Но може би си мислите, именно ушната кал предизвиква сърбежите в ушите или дори ви пречи да чувате, когато ви викат от съседната стая. Ако това действително е така, не е ли по-добре да я махнете оттам?

Много хора се изкушават да пъхнат нещо в ушите си, за да се опитат да изкарат восъка и да почешат ухото. Проблемът е, че макар и да изваждате малка част от него, вероятно натиквате навътре много повече, отколкото си мислите. Така рано или късно ушният ви канал ще се напълни и дори препълни с восъчни субстанции.

Какъв е най-добрият начин да премахнете ушната кал?

Вярвате или не, но ушният канал изтласква ушната кал от ухото ви по естествен начин. Когато кожата расте, тя образува естествена транспортна лента за тази субстанция. Като цяло тя трябва бавно да се придвижва към външната страна на ушния канал и просто да пада, когато тичате или се къпете. Когато дъвчете, движението на челюстта също помага на восъка да излезе от ухото ви. Макар и дълъг, процесът е естествен.

Някои хора погрешно смятат, че ако запалят свещ до ухото си, ще създадат вакуум, който ще изсмуче восъка от ухото. Изследванията показват, че това всъщност не работи, така че, моля, не палете огън до главата си.

Понякога различни видове капки за уши могат да омекотят восъка и да му помогнат да излезе самичък. Съществуват и обикновени продукти като минерално масло, които също могат да свършат работа. Ако ухото ви се напълни прекалено много с восък, може да се наложи да посетите лекар, за да го почисти внимателно. Не опитвайте това у дома!