Негазирана или газирана? Това е въпрос, който често чувате в кафене или ресторант, и вероятно имате предпочитания. Но когато става дума за вашето здраве, има ли някаква разлика между двете?

Ако обичате газираната вода, ето защо не трябва да се отказвате от нея.

Какво образува мехурчетата във водата?

Тази статия се фокусира специално върху сравнението на филтрирана негазирана вода с филтрирана газирана (наричана и „неароматизиран селцер“). Содата минералната, тонизиращата и ароматизираната вода са сходни, но не представляват един и същ продукт.

Мехурчетата в газираната вода се създават чрез добавяне на въглероден диоксид към филтрирана вода. При реакцията се получава въглеродна киселина, която прави газираната вода по-киселинна (с рН около 3,5) от негазираната (по-близка до неутралната, с рН около 6,5-8,5).

Коя напитка е най-здравословна?

Водата е най-добрият начин за хидратиране на организма. Изследванията показват, че когато става въпрос за хидратация, негазираната и газираната вода са еднакво ефективни.

Някои хора смятат, че водата е по-здравословна, когато е от затворена бутилка. Но в Австралия чешмяната вода се контролира много внимателно. За разлика от бутилираната, тя има и допълнителното предимство на флуорида, който може да помогне за предпазването на малките деца от кариеси.

Газираната или негазираната вода винаги е по-добра от изкуствено подсладените ароматизирани напитки или сокове.

Не вреди ли газираната вода не зъбите и костите ми?

Няма доказателства, че газираната вода уврежда костите. Въпреки че пиенето на много безалкохолни напитки е свързано с увеличаване на броя на фрактурите, това до голяма степен се дължи на връзката им с по-високите нива на затлъстяване.

Газираната вода е по-киселинна от негазираната, а киселинността може да размекне емайла на зъбите. Обикновено това не е нещо, за което да се притеснявате твърде много, освен ако не е смесена със захар или цитрусови плодове, които имат много по-високи нива на киселинност и могат да навредят на зъбите.

Въпреки това, ако често скърцате със зъби, омекотяването може да засили уврежданията, които причинява. Ако избелвате зъбите си в домашни условия, газираната вода може да ги обезцвети.

В повечето други случаи е необходимо много газирана вода да премине покрай зъбите, за дълъг период от време, за да причини забележими увреждания.

Как питейната вода влияе на храносмилането?

Съществува погрешно схващане, че пиенето на вода (от какъвто и да е вид) по време на хранене е вредно за храносмилането.

Макар че теоретично водата може да разреди стомашната киселина (която разгражда храната), пиенето ѝ, изглежда, няма отрицателен ефект. Храносмилателната ви система просто се адаптира към консистенцията на храната.

Някои хора смятат, че газираните напитки предизвикват известно стомашно разстройство. Това се дължи на натрупването на газове, които могат да причинят подуване на корема, спазми и дискомфорт. При хора със свръхактивен пикочен мехур киселинността също може да влоши състоянието на отделителната система.

Интересно е, че газираното „жужене“, което усещате в устата си от газираната вода, отслабва, колкото повече я пиете.

По-трудно ли се усвоява студената вода?

Вече сте избрали негазирана или газирана вода. Но какво да кажем за нейната температура?

Съществуват изненадващо малко проучвания за ефекта от пиенето на студена вода в сравнение с тази със стайна температура. Има някои доказателства, че по-студената вода (при два градуса по Целзий) може да потисне стомашните контракции и да забави храносмилането. Ледената може да свие кръвоносните съдове и да предизвика спазми.

Други изследвания обаче показват, че пиенето на студена вода може временно да засили метаболизма, тъй като организмът трябва да изразходва енергия, за да я затопли до телесна температура. Този ефект е минимален и е малко вероятно да доведе до значително намаляване на теглото.

Коя вода печели?

Изводът е, че водата е от съществено значение, хидратира ни и има безброй други ползи за здравето. Независимо дали е с мехурчета, или не, тя винаги ще бъде най-здравословната напитка, която можете да изберете.

А ако се притеснявате от евентуално въздействие върху зъбния емайл, съществува простичък трик – след чаша газирана вода просто изпийте една негазирана.

Това ще изплакне зъбите ви и ще нормализира киселинността в устата.

Автори: Кристиан Моро (Christian Moro), доцент по наука и медицина, Университетът Бонд (Bond University), и Шарлот Фелпс (Charlotte Phelps), старши преподавател, медицинска програма, Bond University (Bond University).

Тази статия е препубликувана от The Conversation под лиценза Creative Commons и преведена от Obekti.bg с любезното съгласие на нейните автори. Прочетете оригиналната статия тук.