Мозъкът непрекъснато се препрограмира: 15 факта за сивото ни вещество
Мозъкът е удивителна машинка. Може да ни помогне да покорим всеки връзка, да сбъднем най-съкровените си мечти и постигнем и най-високата цел. И все пак, ако искаме да постигнем, всичко това трябва да знаем как работи.
Ето някои странни, но и извънредно интересни факти за сивото вещество:
За мозъка ни няма разлика между реалност и въображение
Мозъкът реагира на всяка мисъл и не различава фактите от фантазиите. Ето защо хората, които гледат на света през розови очила, се чувстват по-щастливи, и ето защо организмът приема плацебото като истинско лекарство.
Мозъкът е изключително мощен
Човешкият мозък е отговорен за поддържането на тялото през целия ден. Той не само помага на хората да мислят и научават нови неща, но също така контролира движение и реч. Мозъкът е част от централната нервна система и получава тонове информация.
Стресът може да промени мозъка
Стресът не е само неприятен, но може да повлияе на развитието на мозъка, да убие неврони, да разруши невронни връзки и да попречи на създаването на нови. Избягването на стреса и научаването на нови техники за справяне с него, е важно както за настроението, така и за функционирането на мозъка.
Мозъкът не е чувствителен към болка
Мозъкът ни реагира на болка, но самият той не я чувства, защото няма необходимите рецептори. Това обаче не се отнася за множеството кръвоносни съдове, тъкани и нерви, които го обграждат.
Мозъкът непрекъснато се препрограмира
Всеки от милиардите неврони е свързан с хиляди други. По този начин те си взаимодействат, за да извършват функциите си успешно. Непрекъснато се създават нови връзки, променят се и се премахват в отговор на нашите действия. Ако две области в мозъка се активират едновременно, невроните в тях формират повече връзки помежду си. По този начин асоциациите между тях стават по-лесни и бързи в бъдеще. Другият вариант е да се сформират отделни мрежи, но ще отнеме по-дълго време да се активират едновременно. Колкото повече се упражняваме в нещо, толково по-лесно ще бъде за мозъка ни да го прави. Изисква се практика, практика и още практика!
Мозъкът е алчен
Мозъкът може да представлява само около 3 процента от телесното тегло, но получава около 30 процента от кръвта, изпомпвана от сърцето. Това показва колко внимание и подкрепа изисква, в сравнение с другите привидно важни области на тялото.
Мозъците на възрастни все още произвеждат нови неврони
Когато остаряваме, умират и мозъчни клетки. Но междувременно мозъкът все още произвежда нови. Този процес е известен като неврогенеза. Смята се, че тези неврони са важни за ученето, паметта и реагирането на стреса.
Умствената работа не изморява мозъка
Чувството за умствена умора е резултат от нашите емоции. Съставът на кръвта, протичаща през мозъка по време на активна работа остава непроменен. За разлика от кръвта във вените на човек, който е работил физическа работа, се променя значително.
Мозъкът разхищава енергия
Мозъкът съдържа кръвоносни съдове с обща дължина над 600 километра и използва около 20% от общата енергия на тялото и приетия кислород. Взаимодействието между електроните генерира около 25 вата електричество – достатъчно, за да захрани малка електрическа крушка.
Обикновено мозъкът работи автоматично
Повече от половината от днешните ни мисли са от вчера. Ето защо е толкова трудно песимистите да променят погледа си към света. Те буквално трябва да „прочистят“ мозъка си и да го накарат да реагира на положителни стимули по-често.