Бебета с трима родители
Правителството на Великобритания обсъжда дали да одобри създаването на човешки ембриони с гени от трима индивида, съобщи medicaldaily.com. Става дума за медицински процедури, чиято цел е да бъдат елиминирани наследствените заболявания, предавани по майчина линия чрез т.нар. митохондриална ДНК.
Техниките включват имплантиране на генетичен материал от двамата родители в донорска яйцеклетка. По този начин увредените гени на майчината митохондриална ДНК се заместват от здравите гени на донора. В резултат, роденото бебе и всичките му бъдещи наследници няма да носят вредната мутация. Методът е спорен по много причини, като една от тях очевидно е, че привнесените гени на донора остават завинаги в наследствената линия. Това обаче едва ли е съществен проблем, доколкото предаваната само по майчина линия митохондриална ДНК включва едва 37 гени, за разлика от „нормалната” ДНК, чиито 23 хил. гена определят човешката индивидуалност и физически характеристики. Т.е. родените след спорната процедура деца ще бъдат наследници на своите родители в пълния генетичен смисъл на думата. Митохондриалните болести са сравнително редки, със заболеваемост от порядъка на 1/4000 сред децата до 10 годишна възраст. В много случаи обаче става дума за тежки дегенеративни заболявания, които могат да засегнат мозъка, сърцето, мускулите, зрението и слуха на болните.
През последните години споменатите процедури бяха успешно тествани с животни, както и със създаването на здрави човешки ембриони в лабораторни условия. До обсъждането на правителствено ниво се стигна след внасянето на позитивно становище по въпроса от страна на HFEA (Human Fertilisation and Embryology Authority) – обществената институция, която отговаря за въпросите на репродуктивното здраве в Обединеното кралство. Ако иновативните медицински техники бъдат одобрени от правителството и от парламента, Великобритания ще стане първата страна в света, която позволява създаването на деца с гени от трима души. Прекият резултат от евентуалното одобрение ще бъде продължаване на изследванията за усъвършенстване на процедурите и осъществяването на клинични изпитания.