10 мита за алкохола, в които не трябва да вярваме
Няма човешка история без омайни питиета, и не е чудно, че митовете за тях са открай време. Проблемът е, когато започнем да взимаме решения на базата на тези измамни твърдения, без дори да се усъмним дали са верни.
Ето 10 от най-популярните митове за алкохола, които със сигурност сте чували.
Махмурлукът ви дехидрира
Алкохолът нарушава водно-солния баланс в организма, което води до чувство на жажда. Количеството вода в организма не се променя, но в съдовете няма достатъчно вода – тя преминава в междуклетъчното пространство. Водата причинява подуване и това е една от причините за сутрешното главоболие.
Колкото по-старо е виното, толкова по-добре
Всяка бутилка вино има собствен срок на годност, поради което не можем да ги съхраняваме вечно. Всеки сорт има идеална възраст за консумация: например някои видове трапезни вина трябва да се консумират през първата година, други сортове не трябва да се отварят преди да минат 10-15 години.
Алкохолът ни стопля
Чувстваме приятна топлина, веднага след като пием алкохол, защото кръвта се придвижва към кожата. Въпреки това обаче тя се отдръпва от други части на тялото, включително вътрешните органи. Тялото става по-уязвимо към студа, но това по-малко се усеща.
Не може да смесвате различни питиета
Начинът, по който се чувствате след парти, зависи от количеството, а не от вида алкохол, който сте изпили. Единственият начин да се обясни трайния мит за смесването на напитките е, че така е по-лесно да проследите колко пиете.
Алкохолът предпазва от радиация
Произходът на този мит е неизвестен. Алкохолът не може да накара радионуклидите да напуснат организма, но има други медицински средства, които могат да помогнат за това.