Правилната хидратацията е жизненоважен елемент за подкрепа на имунитета
Хидратацията на организма e сред водещите фактори за нашето здраве през цялата година. Това в голяма степен се дължи на факта, че средно тялото ни се състои от 60-70 процента вода. Тя присъства в клетките и междуклетъчното пространство, в кръвта и в други течности в тялото ни, като слюнка, пот или сълзи.
Насред безпрецедентната глобална коронавирус пандемия поддържането на имунната система в оптимално състояние се превърна в една от основните задачи както от страна на лекарските екипи, така и в личен план. В този смисъл хидратацията играе много важна роля, когато става въпрос за укрепване на имунната ни система, отговорна за това, че ни държи далеч от болести и укрепва защитата ни срещу вируси, бактерии, гъбички.
Хидратацията помага на имунната система, като осигурява основни соли и минерали за всяка част на тялото. Тя влияе на различни нива, подпомагайки имунната ни система да се задейства като бариера срещу вредителите. Добрата хидратация:
- Намалява токсините в организма. Водата спомага за тяхното разтваряне, като насърчава циркулацията на кислород до всички органи. Здравите, богати на кислород клетки са гаранция за максимално доброто функциониране на мускулите и органите. Бъбреците са един от най-добрите примери за жизненоважната роля на правилната хидратация. Колкото повече вода пием, толкова по-добре работят бъбреците за изхвърлянето на нежелани токсини чрез урината.
- Подобрява усвояването на хранителните вещества. Лимфната система е отговорна за транспортирането и усвояването на хранителните вещества. В същото време лимфата „обира“ нежеланите бактериите и ги отвежда до лимфните възли, където да бъдат елиминирани.
- Допринася за облекчаване на безсънието. Правилната хидратация намалява главоболието и мускулните спазми, свързани в голяма степен с безсънието. В същото време хидратацията улеснява производството на мелатонин и серотонин, наред с други химични вещества, които помагат за здрав сън. От своя страна липсата на достатъчно качествен сън и почивка могат да се превърнат в много голямо предизвикателство за имунната система.
- Подобрява храносмилането: Достатъчната консумация на вода помага на храносмилателната система да изпълнява по-добре функциите си, способства разтварянето на фибри и мазнини, предотвратява запек и стомашно-чревни заболявания.
- Овлажнява лигавицата, очите и устната кухина, като по този начин възпрепятства достъпа на инфекцията до тялото и съответната атака срещу имунната ни система. От друга страна състояние като течащ или запушен нос може да е сигнал от тялото за недостатъчна хидратация.
Човешкото тяло губи средно между 2 и 2,5 литра вода на ден чрез дишане, потене, уриниране. Чрез тези действия губим също натрий, калий, калций, флуорид и други електролити. Ако обаче не заместим водата, която изразходваме през целия ден, страдаме от дехидратация. Тя настъпва, когато водният ни баланс е отрицателен, тоест губим повече вода, отколкото поглъщаме. Течностите осигуряват между 75 и 80% от водата, необходима на нашето тяло. Останалите 20-25% получаваме чрез храната. Основен начин за хидратиране на тялото е приемът на вода, „най-незаменимата хранителна съставка“, както твърдят тримата автори на книгата „La cocina de la salud“ /от исп. „Кухнята на здравето“/. Става въпрос за журналиста Джозеп Корбея, най-известния авангарден готвач в света Феран Адриа и доктор Валентин Фустер, директор на Националния център за сърдечносъдови изследвания Carlos III в Мадрид, както и на Сърдечносъдовия институт на болницата „Маунт Синай“ в Ню Йорк. Освен предпочитанията откъм вкус, „предимството на бутилираните води е в информацията на етикетите за количествата на разтворените в тях минерали“, казват авторите в книгата.
Когато стане въпрос за правилна хидратация, количеството варира в зависимост от всеки организъм, възрастта, диетата, нивото на активност и условията на околната среда, наред с други фактори. Има обаче някои референтни стойности и съвети от Европейския орган по безопасност на храните (EFSA), към които е добре да се придържаме:
- Децата са изложени на риск от дехидратация по няколко причини. Имунната им система все още е в процес на развитие, вследствие на което те са по-податливи на диария или гастроентерит например, със съответната загуба на течности. Промените в околната среда им влияят повече, а и в тази възраст усещането за жажда все още не е развито напълно.
- Възрастните хора също са изложени на по-висок риск от умерена или продължителна дехидратация, защото те също имат по-притъпено усещане за жажда или защото страдат от някакъв вид заболяване.
- Средните препоръчителни количества в границата 20-70-годишна възраст са съответно два литра за жените и два и половина литра за мъжете.
ИЗТОЧНИЦИ:
La Cocina de la salud, изд. Planeta, 2010,https://www.amazon.es/cocina-salud-Fuera-colecci%C3%B3n/dp/8408106384
https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/1459
Can Water Improve Your Immune System?, https://hydratem8.com/can-water-improve-immune-system/
Mantente hidratado y protege tu sistema inmunitario, https://suerox.com/funciona/mantente-hidratado-y-protege-tu-sistema-inmunitario/
La hidratación y su importancia para nuestro organismo, https://www.normon.es/articulo-blog/la-hidratacion-y-su-importancia-para-nuestro-organismo#:~:text=El%20l%C3%ADquido%20elemento%20desempe%C3%B1a%20unas,toxinas%20que%20producen%20nuestros%20%C3%B3rganos
Blastingnews, 5 maneras en que el agua potable puede mejorar su sistema inmune, 2019. https://mx.blastingnews.com/salud-belleza/2018/02/5-maneras-en-que-el-agua-potable-puede-mejorar-su-sistema-inmune-002392359.html
Mcintosh James, Fifteen benefits of drinking water, 2018 https://www.medicalnewstoday.com/articles/290814