Луната оказва любопитен ефект върху звуците, идващи от кораловите рифове
Луната влияе на живота на Земята повече, отколкото предполагате - и това включва промяна на звуците, идващи от кораловите рифове, което показва промени и в активността на екосистемите, твърди ново проучване.
Всеки коралов риф има свой собствен звуков пейзаж, създаден от дейността на рибите и другите организми, които се движат в района. Учените могат да използват това фоново шумолене, за да следят какво се случва около коралите.
В този случай изследователи от Naval Undersea Warfare Center (NUWC) и Агенцията за напреднали изследователски проекти в областта на енергетиката (ARPA-E) в САЩ установяват, че подводният шум се променя бързо с изгрева и залеза на Луната.
ОЩЕ ОТ #океан
Наблюдавани са три различни места. (Duane et al., PLOS ONE, 2024)
"Установено е, че високочестотните импулсни звуци на рибите се увеличават през лунните часове, докато нискочестотните вокализации на рибите и звуците на безгръбначните - намаляват", пишат изследователите в публикувания труд.
"Тези открития предполагат, че изгревът и залезът на Луната предизвикват редовни промени във взаимодействията в екосистемите на кораловите рифове."
Океанографът Даниел Дуейн от NUWC и колегите му отнасят оборудването си за звуков мониторинг на три рифа край западното крайбрежие на Хаваите, като измерват звуците през 2020 и 2021 г. Хидрофоните са използвани за заснемане на едноминутни кадри на звуковите пейзажи на интервали от 10 или 15 минути.
Изследователите не навлизат в подробности за това какво биха могли да означават уловените от тях звукови вариации. Най-общо казано обаче един по-шумен коралов риф е по-оживен и по-здраве, тъй като подслонява повече организми и предоставя повече храна.
Посредством акустичния мониторинг учените измерват състоянието на кораловите рифове, без да се намесват прекалено много в живота на съществата, които живеят там. Това е особено практично при измерването на дългосрочната активност на отдалечени места, където традиционните методи не биха свършили работа.
"Наблюдаваните промени в биологичните звуци между изгрева и залеза на Луната вероятно са отговор на променящите се нива на лунната светлина, а не на вариациите на приливите и отливите, тъй като приливът и отливът не са синхронизирани с изгрева и залеза на Луната в изследваната среда", пишат изследователите.
Резултатите от това проучване могат да подпомогнат усилията за опазване на околната среда. Луната светлина вероятно засяга повечето рифове по света, а според екипа не е изключено да можем да използваме подобни звуци, за да привличаме повече риби към тези екосистеми - практика, която е показала обещаващи резултати в Австралия.
Това може също така да позволи на учените да сравняват различните рифове един с друг. Една от следващите стъпки би могла да бъде съпоставянето на звуковите вариации с други показатели за здравето на тези екосистеми.
Изследването е публикувано в PLOS ONE.
Източник: Science Alert