Изкуственият интелект улеснява писането, но историите си приличат
Книгите и филмите на бъдещето могат да си приличат, ако авторите им използват изкуствен интелект (ИИ), който да ги улеснява, предупредиха британски учени, цитирани от АФП.
"Целта ни беше да проучим до каква степен генериращият изкуствен интелект може да помогне на хората да бъдат креативни", каза съавторът на изследването Анил Доши от Лондонския университетски колеж.
Изследването е публикувано в Science Advances на фона на опасенията за въздействието на инструментите на ИИ, които са в подем и могат да превръщат обикновени съобщения в музика или изкуство.
За целите на изследването Доши и неговият съавтор Оливър Хаузър от Университета в Ексетър набират около 300 доброволци като "автори". Те не са били професионални писатели и тяхната креативност е била измерена чрез психологически тест, състоящ се от предлагане на десет напълно различни думи. След това учените са разделили участниците на три произволни групи, които трябвало да напишат разказ от осем изречения на една от трите теми - приключение в открито море, приключение в джунглата или приключение на друга планета.
Участници също били разпределени на случаен принцип в групи, които се възползвали от различни нива на помощ от изкуствен интелект. Първата група не получила никаква помощ, втората получила идея за разказ от три изречения благодарение на инструмента ChatGPT, а третата - до пет идеи за разказ, генерирани от ИИ.
След като завършили разказите си, участниците трябвало да оценят творческия елемент на собственото си произведение, като използват редица критерии, например неговия потенциал и удоволствието, което дава четенето му.
Друга група от 600 души също оценявала разказите по същите критерии.
Учените установиха, че изкуственият интелект подобрява средно с до 10% индивидуалната креативност на автора и с 22% удоволствието от разказа, особено що се отнася до структура и сюжетни обрати. Ефектът е най-значим за тези, които са били считани за най-малко креативни.
На колективно ниво обаче историите, написани с помощта на изкуствен интелект, са по-сходни една с друга в сравнение с тези, написани без изкуствен интелект, защото авторите са използвали твърде много от предложените идеи.
Според Доши изследването показва, че има риск хората да се предоверяват на ИИ преди да развият собствения си талант за писане или музика.