Aко не сте пропуснали часовете по сексуално възпитание, то най-вероятно имате поне основни познания за това как се създават бебета. За да се появи живот, яйцеклетката (ovum) трябва да бъде оплодена от сперматозоид по време на точно определен период от менструалния цикъл.

Половият акт осигурява оптимални условия за възпроизвеждане. Но това не означава, че всяка бременност се случва по този начин.

Съществуват и примери за жени, които са заченали при изключително редки обстоятелства, които вероятно биха ви се стрували невъзможни.

1. Чрез анален секс

Въпреки че случаите на бременност в резултат на анален секс са невероятно редки, те се случват. Но само при хора с репродуктивна аномалия, наречена клоакална малформация.

Тази аномалия се среща при едно на всеки 50 000 момичета и ще изисква коригираща операция и дори при нея има голяма вероятност да доведе до усложнения като бъбречна недостатъчност, инконтиненция, трудности при забременяване и по-голям риск от ранно раждане.

Клоаката е „типичен отвор“ за уриниране, дефекация и размножаване. Обикновено се среща при влечуги и птици и дори при птицечовки.

При хората тъканта израства надолу и разделя клоаката на два или три отвора - в зависимост от пола. Но в редки случаи тази тъкан не успява да раздели напълно ректума от вагиналната кухина.

Когато това се случи, сперматозоидите могат да преплуват през всеки отвор в разделящата тъканна стена към яйцеклетката, за да я оплодят. Оплодената яйцеклетка обикновено се имплантира в утробата както обикновено.

Ако се чудите защо сперматозоидите просто не продължават да плуват нагоре по ректума, това е така, защото те действат чрез хемотаксис. Това означава, че са способни да откриват следи от химикали, които яйцеклетката произвежда.

Докато сперматозоидите плуват към яйцеклетката, количеството на тези „хемоатрактанти“, които откриват, се увеличава, което им дава сигнал да продължат да се движат в правилната посока.

2. Чрез орален секс (и една много разгорещена кавга)

Упоритата способност на сперматозоидите да се насочват към яйцеклетката може би е демонстрирана отлично от един от най-странните случаи, описани в медицинската литература.

Младо момиче, родено без вагина, идва при лекарите с оплаквания от периодични болки в корема, които в много отношения имитират контракции.

По-нататъшните изследвания разкриват, че в матката ѝ има плод и че болките на жената се дължат на това, че тя е в процес на раждане. Бебето било незабавно родено чрез цезарово сечение.

Тъй като момичето е родено без вагина, това изключва възможността за зачеване чрез полов акт. Точно 278 дни преди това обаче момичето постъпва в болница с прободни рани в стомаха. Раните са резултат от бой с ножове между нея, ревнивия ѝ бивш и новия ѝ партньор.

Оказало се, че точно преди боя с ножове тя е правила орален секс на новия си партньор.

Така че при операцията за отстраняване на раните на стомаха е имало опасност сперматозоидите, които все още са се намирали в коремната й кухина, да бъдат отмити, за да могат да се придвижат към яйцеклетката и да я оплодят.

Сперматозоидите в перитонеалната кухина (пространството между коремните органи и телесната стена) не са нещо нечувано.

Тази кухина съдържа специална течност, която помага на органите ви да се движат, когато храната преминава през нея. Изследванията показват, че тази течност може да подпомогне и оцеляването на сперматозоидите, като им позволи да се придвижват през въпросната кухина до яйцеклетката.

3. Бременности от пръски

Бременност от пръски“ е друг начин, по който човек може да забременее, без да е имал полов акт.

Както подсказва името, ако спермата бъде пръсната върху външните полови органи, сперматозоидите могат да попаднат във влагалището и да се насочат към яйчниците.

Забременяването с пръски е много малко вероятно. Това е така, защото сперматозоидите не оцеляват повече от половин час извън тялото. Докато здравите плуват със скорост до 5 мм в минута, те оцеляват само за ограничен период от време (до пет дни в гениталиите на жените).

От стотиците милиони сперматозоиди, които биват еякулирани във влагалището по време на полов акт, когато условията са идеални, само 200-300 ще успеят да стигнат до яйцеклетката. Можете да се досетите защо бременността от пръски е толкова рядка.

Забременяване от пръски не може да се получи от сперматозоиди във водата във ваната или в горещите вани. Това е така, защото водата разпръсква сперматозоидите и разрежда семенната течност, която обикновено предпазва сперматозоидите от суровата среда във вътрешни гениталии на жената и от външния свят. Химикалите във водата - например хлор - също убиват сперматозоидите бързо.

4. Двойна бременност

Организмът има механизъм, който предотвратява настъпването на последваща бременност, докато жената вече е бременна. Това важи дори за жени, които са родени с две матки, тъй като тези механизми работят усилено, за да предотвратят настъпването на втора бременност.

Хормоните предотвратяват овулацията и произвеждат гъста слузеста тапа, която покрива шийката на матката, за да попречи на сперматозоидите да се придвижат в матката към яйчника.

Но едно събитие, наречено суперфетация, изхвърля тези правила през прозореца. При този процес втората бременност настъпва, докато първата вече е в ход.

Това явление е толкова рядко, че учените не разбират напълно какво точно довежда до него. Повечето регистрирани случаи са при жени, които са използвали ин витро.

Двете бременности често настъпват много близо една до друга, обикновено в рамките на две до четири седмици една от друга. Това означава, че бебетата могат да се родят по едно и също време като близнаци.

Въпреки че има разлика в гестационната възраст, повечето подобни бременности протичат нормално, без усложнения извън тези, които се наблюдават в по-широк план.

Разбира се, настоящите примери са изключително редки - така че вероятно не е необходимо да се притеснявате твърде много. Но ако не искате да забременеете скоро, не забравяйте да използвате контрацепция.

Автор: Адам Тейлър (Adam Taylor), професор и директор на Центъра за обучение по клинична анатомия, Ланкастърски университет (Lancaster University).

Тази статия е препубликувана от The Conversation под лиценза Creative Commons и преведена от Obekti.bg с любезното съгласие на нейния автор. Прочетете оригиналната статия тук.